Archiv Poldiny huti obsahuje 10 tisíc negativů
Expozice představuje výběr z fotografických archivů Poldiny huti v Kladně. Ilustruje stoletou historii významného průmyslového podniku a industriální doby a zároveň společenské uplatnění klasické černobílé fotografie ve stejném období.
Fotografické archivy Poldiny huti obsahují přibližně 10 tisíc negativů, většinou skleněných desek, později negativů na plastové podložce. Fotografie dokumentují všechny aspekty rozvoje a činnosti podniku – záběry provozů a výrobků včetně rozsáhlé technické dokumentace, zahraničních zastoupení a skladů, ukazují i společenské zákulisí výroby a fotografické portréty zaměstnanců. Za pozornost stojí i svébytný fotografický pohled a estetická kvalita některých fotografií.
Výstava je příležitostí nahlédnout do unikátního obrazového svědectví archivů Poldiny huti, které má v tomto rozsahu nejen vysokou dokumentární hodnotu z hlediska historie průmyslové výroby a společenských změn, ale ukazuje i možnosti, jaké nám dnes dává odborná kurátorská a restaurátorská práce s archivem historického fotografického materiálu.
Poldovka – jedna z nejméně povedených privatizací
Kladenské železárny patřily od konce 19. století k nejvýznamnějším podnikům ve středních Čechách a jejich důležitost postupem času spíše rostla. Tento podnik (respektive síť podniků) však patřil k těm, které náročnou ekonomickou transformaci ze státem direktivně ovládaného ekonomického systému ve svobodný trh nezvládly, a svou hodnotu postupně ztratily.
Od konce druhé světové války bylo Poldi Kladno státní podnik, který se stal pro hospodářskou situaci středočeského regionu zcela klíčový, neboť představoval hlavní zdroj pracovních příležitostí v Kladně a jeho okolí. V roce 1989 měla společnost (pod názvem Poldi – Spojené ocelárny) zhruba 20 tisíc zaměstnanců, po revoluci se ovšem velmi rychle dostala do platební neschopnosti. Dnes je podnik v konkurzu.
Expozice v Národním technickém muzeu v Praze na Letné je k vidění do 11. března.