• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Kladenská Poldovka se léta držela na výsluní, pak ji potkal brutální pád. Podívejte se na historické fotky

  21.2.2018
  Fefík
  Další fotky

  Stoletou historii významného průmyslového podniku a industriální doby ilustruje výstava v Národním technickém muzeu. „Tvář průmyslové doby. Poldi – lidé a jejich továrna“ představuje výběr z fotografických archivů Poldiny huti v Kladně. Kromě historie Poldovky ukazuje uplatnění klasické černobílé fotografie v tehdejší době.

  Archiv Poldiny huti obsahuje 10 tisíc negativů

  Expozice představuje výběr z fotografických archivů Poldiny huti v Kladně. Ilustruje stoletou historii významného průmyslového podniku a industriální doby a zároveň společenské uplatnění klasické černobílé fotografie ve stejném období.

  Kladenská Poldi je v konkursu, soud zveřejnil usnesení

  Fotografické archivy Poldiny huti obsahují přibližně 10 tisíc negativů, většinou skleněných desek, později negativů na plastové podložce. Fotografie dokumentují všechny aspekty rozvoje a činnosti podniku – záběry provozů a výrobků včetně rozsáhlé technické dokumentace, zahraničních zastoupení a skladů, ukazují i společenské zákulisí výroby a fotografické portréty zaměstnanců. Za pozornost stojí i svébytný fotografický pohled a estetická kvalita některých fotografií.

  Bude z Kladna ghetto? Z Kladeňáků se stanou pokusní králíci, padlo při debatě

  Výstava je příležitostí nahlédnout do unikátního obrazového svědectví archivů Poldiny huti, které má v tomto rozsahu nejen vysokou dokumentární hodnotu z hlediska historie průmyslové výroby a společenských změn, ale ukazuje i možnosti, jaké nám dnes dává odborná kurátorská a restaurátorská práce s archivem historického fotografického materiálu.

  FOTO: Poldi Kladno – výstava

  Poldi Kladno – výstava - Kladno PoldiPoldi Kladno – výstava - Poldi KladnoPoldi Kladno – výstava - Národní technické muzeumPoldi Kladno – výstava - Poldi KladnoPoldi Kladno – výstava - Poldi Kladno
  Další fotky
  Poldi Kladno – výstava - Poldi KladnoPoldi Kladno – výstava - Poldi KladnoPoldi Kladno – výstava - Karl_Wittgenstein_and_his_wife_Leopoldine (1)Poldi Kladno – výstava - Kladno, PoldiPoldi Kladno – výstava - Poldi KladnoPoldi Kladno – výstava - Poldi KladnoPoldi Kladno – výstava - Poldi Kladno

  Poldovka – jedna z nejméně povedených privatizací

  Kladenské železárny patřily od konce 19. století k nejvýznamnějším podnikům ve středních Čechách a jejich důležitost postupem času spíše rostla. Tento podnik (respektive síť podniků) však patřil k těm, které náročnou ekonomickou transformaci ze státem direktivně ovládaného ekonomického systému ve svobodný trh nezvládly, a svou hodnotu postupně ztratily.

  Od konce druhé světové války bylo Poldi Kladno státní podnik, který se stal pro hospodářskou situaci středočeského regionu zcela klíčový, neboť představoval hlavní zdroj pracovních příležitostí v Kladně a jeho okolí. V roce 1989 měla společnost (pod názvem Poldi – Spojené ocelárny) zhruba 20 tisíc zaměstnanců, po revoluci se ovšem velmi rychle dostala do platební neschopnosti. Dnes je podnik v konkurzu.

  FOTO: Poldi Kladno

  Poldi Kladno - Poldi KladnoPoldi Kladno - Poldi KladnoPoldi Kladno - Kladno, PoldiPoldi Kladno - Kladno PoldiPoldi Kladno - Poldi Kladno
  Další fotky
  Poldi Kladno - Poldi KladnoPoldi Kladno - Poldi KladnoPoldi Kladno - Poldi KladnoPoldi Kladno - poldi kladnoPoldi Kladno - PoldiPoldi Kladno - Poldi Kladno

  Expozice v Národním technickém muzeu v Praze na Letné je k vidění do 11. března.

  Příbramské Hornické muzeum na letošek chystá masopust i novou trasu důlního vláčku

     Nepřehlédněte