Vzpomínková akce v Lidicích nám i dnes připomene trpký osud jejich původních obyvatel

11.6.2022
Redakce

V Lidicích dnes pokračují vzpomínkové akce k 80. výročí vyhlazení obce. Odpoledne se na přehlídce představí dětské pěvecké sbory, večer bude koncert. Veřejnosti Památník Lidice také ukáže virtuální 3D model starých Lidic.

Nesoutěžní přehlídka dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice k uctění dětských obětí lidické tragédie začne ve 13:00 na nádvoří muzea Památníku Lidice. Vystoupí děti ze 14 krajů České republiky. Na děkovném koncertu Pro Lidice od 20:00 vystoupí Ústřední hudba Armády České republiky, Monika Absolonová, 4TENOŘI a Dáša Zázvůrková. Lidé také rozsvítí svíčky na místech, kde stávala původní lidická stavení.

V neděli začne hlavní pietní akt ranní mší na základech kostela sv. Martina, sloužit ji bude kardinál Dominik Duka. Poté se hosté přesunou ke společnému hrobu zavražděných lidických mužů, kde položí květiny, stejně tak u Pomníku dětských obětí války. Zazní poděkování ředitele Památníku Lidice, projevy politiků na programu nejsou, aby akt zůstal apolitický. Až do neděle je dočasně přístupné muzeum Památníku Lidice, které nyní stavbaři rozsáhle rekonstruují.

Přímo 10. června 1942 bylo v obci zastřeleno 173 lidických mužů, ženy byly po třech dnech v budově nynějšího kladenského gymnázia odtržené od dětí. Většina dětí zahynula poté, co je nacisté otrávili výfukovými plyny ve speciálně upravených autech v nacistickém vyhlazovacím táboře v polském Chełmnu nad Nerrem, ženy byly odvezeny do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Oběťmi nacistů se stalo 340 lidických obyvatel, po válce se vrátilo 143 lidických žen a po dvouletém pátrání 17 dětí.

zdroj: čtk


Témata:

Nepřehlédněte