• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Z bývalého pivovaru mají vyrůst byty

  30.12.2023
  Simona Knotková

  Areál bývalého pivovaru v Jevíčku na Svitavsku by měl získat nové využití. Soukromý investor v něm chce vybudovat byty a sociální zařízení pro seniory. Pivovar před časem změnil vlastníka, získala jej společnost Brewery triangle a svůj plán představila i zastupitelům města, řekl starosta Dušan Pávek (Naše Jevíčko 2022).

  „Měl by tam vzniknout bytový komplex, jehož součásti by mělo být Alzheimer centrum, to znamená bytový komplex pro seniory. Není to záměr města, ale soukromé developerské společnosti,“ uvedl Pávek.

  Město by mělo kvůli plánům developera provést změnu územního plánu, aby bylo možné v areálu vybudovat nové objekty. Výhrady k záměru nemá. „Řešíme jen drobnosti týkající se výšky budov a další detaily, abychom to měli pod kontrolou. Areál je v místě, kde je na město vidět z kopce a může to mít roli při panoramatickém pohledu,“ řekl starosta. Podle něj je zařízení pro seniory včetně těch trpících Alzheimerovou chorobou v Jevíčku potřebné.

  Podle Pávka plánuje investor původní budovy pivovaru zbourat. Jsou ve špatném stavu, jejich rekonstrukce by byla příliš náročná a neodpovídala by novému využití, nemají ani památkovou ochranu. Na jejich místě má vzniknout nový objekt.

  Pivovar byl založen v roce 1895 jako Akciový pivovar Jevíčko. V roce 1987 jej Východočeské pivovary uzavřely a předaly jej tamnímu zemědělskému družstvu. To se pokoušelo pivovar opravit, ale nakonec jej prodalo. Podnikatelé sice do pivovaru investovali, ale na dokončení obnovy jim scházely peníze. V roce 1998 si jej pronajala společnost Pivovar Jevíčko, vyráběla v něm kromě desítky a dvanáctky Gevík také nealkoholický nápoj ze sladu, chmele a hroznového cukru Jevík, ale po několika měsících výrobu zastavila. V roce 1999 koupila pivovar firma Knížecí pivovar Lanškroun, která ho chtěla opět spustit, avšak plán se nezdařil a na jaře 2000 prodala technologii. V roce 2001 se stala vlastníkem pivovaru v Jevíčku společnost Ergo Chornice, která prováděla v prostorách pivovaru sladování ječmene, později jej využívala k výrobě pálenky a limonád.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte