Z Jizerky do polského Orle staví nový most, do zimy bude hotový

18.10.2021
Jan Štoll

Nový železobetonový hraniční most pro pěší, cyklisty a v zimě i pro běžkaře vyrůstá mezi osadou Jizerka patřící pod Kořenov a polským Orle na Jablonecku. Propojí české a polské turistické trasy v Jizerských horách. Práce za zhruba sedm milionů korun by měli dělníci dokončit do zimy. Stavba jde do závěrečné fáze, řekl místostarosta Kořenova Stanislav Pelc.

„Zbývá položit mostovku a udělat terénní úpravy kolem pilířů,“ uvedl Pelc. Předpokládá, že práce na hraničním mostě přes řeku Jizeru skončí na přelomu října a listopadu. Záležet bude i na počasí, neboť železnou konstrukci mostu kvůli obtížně přístupnému terénu bude muset dopravit vrtulník ze zhruba 1,5 kilometru vzdáleného parkoviště na Jizerce. Mostovka je rozdělená na tři díly. „Bude se tam jen vsazovat. Je to samonosná konstrukce,“ uvedl místostarosta.

Nový most nahradí dřevěný mostek, který musela obec nechat loni zbourat. Byl v havarijním stavu a hrozilo, že se zřítí do řeky. Nový most chtěla obec stavět už loni. Zkomplikoval to ale koronavirus a zavření česko-polské hranice. „Většina věcí se musí dělat z polské strany,“ objasnil Pelc. Ze strany od Orle bylo nutné stavět, neboť přístup po zemi z české strany vede chráněným územím. Orle a Jizerku spojuje provizorní lávka, kterou po dokončení mostu dělníci zbourají. Kdyby tam nebyla, nejbližší další vhodné místo pro přechod hranice by bylo v krkonošském Harrachově. Na výstavbu nového mostu přispěl Kořenovu třemi miliony korun Liberecký kraj.

ČTK


Témata:

Nepřehlédněte