Z milionového daru sokolovské radnice koupila nemocnice polohovatelná lůžka a vozík

4.12.2021
Roman Kořinek

Šestnáct elektricky polohovatelných lůžek a speciální ošetřovatelský vozík pro magnetickou rezonanci pomáhá nově seniorům v sokolovské nemocnici. Vybavení za rovný milion korun nemocnice nakoupila za peníze, které ji darovalo město Sokolov.

„Přestože sokolovskou nemocnici provozuje soukromá společnost, považujeme ji takříkajíc za svou. A není to jen proto, že sídlí v našem městě, ale hlavně proto, že spolupráce s nemocnicí je dlouhodobě velmi dobrá a jsme rádi, že ji tady máme. Snažíme se si vzájemně vycházet vstříc, a proto jsme nemocnici rádi podpořili. Zvýší se tak úroveň péče o všechny, kteří služby nemocnice využívají,“ říká k pomoci sokolovská starostka Renata Oulehlová (ANO).

A že nejde o jednostrannou spolupráci, potvrzuje i ředitelka Nemocnice Sokolov Jitka Samáková.

“Spolupráce nemocnice a města funguje výborně už roky. Někdy se týká drobností, jindy zcela zásadních projektů, ale vždy má stejný cíl. Zlepšení komfortu a služeb pro pacienty,” říká ředitelka.

Právě obyvatelé města a jeho okolí jsou nejčastěji klienty tohoto zdravotnického zařízení. A protože se v posledních desetiletích prodlužuje průměrný věk, kterého se lidstvo dožívá, mění se i potřeby pacientů nemocnice.

“Senioři mají specifické zdravotní problémy spojené s věkem a jedním z těch hlavních je zhoršená mobilita. To se zdaleka netýká jen schopnosti chůze, ale často i zdánlivě jednoduchých úkonů, jako je sednout si, nebo lehnout v posteli. Stav po prodělaném onemocnění nebo úrazu pak může tato omezení ještě zhoršit,” vysvětluje ředitelka nemocnice důvody, proč byl dar využit právě na nákup šestnácti elektricky polohovatelných lůžek pro oddělení následné péče.

Většinu jeho pacientů totiž tvoří právě senioři. Nová lůžka přitom mohou pacientům výrazně zvýšit komfort, ale také jeho závislost na personálu. Pokud totiž na běžném lůžku pacient potřeboval upravit polohu, musel zavolat sestru, která postel manuálně upravila.

“Nová lůžka jsou vybavená jednoduchým ovladačem, kterým si sami pacienti mohou upravit, zda si chtějí sednout či naopak lehnout, zvednout podhlavník nebo část pod nohami. Pro hůře mobilní pacienty je výhodou také to, že se celé lůžko dá jednoduše snížit, aby se pohodlně a bezpečně, dostali z lůžka a zpět,” uzavírá Jitka Samáková.

Zdroj: vzNepřehlédněte