• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Z obcí mizí hospody

  22.3.2023
  Simona Knotková

  Menší obce na Vysočině hledají obtížně nové nájemce pro hospody, někde je v omezené provozní době otevírají různé spolky. Podle ankety mezi starosty jde o dlouhodobější trend, který teď podpořilo zdražení energií i to, že se lidé v minulých letech s epidemií odnaučili scházet v hospodách. Podle mluvčího humpoleckého Rodinného pivovaru Bernard Radka Tulise se v prvních dvou měsících roku každoročně obecně zavírá nejvíc podniků, ale letos je zavřených restaurací více.

  Pivovar Bernard loni vystavil přes 398 000 hektolitrů piva, odběratelů sudového piva má v ČR okolo 3700. „Můžeme potvrdit, že letos je uzavřených restaurací více, podle provozovatelů to primárně souvisí s výrazným zdražením energií,“ uvedl Tulis. Dodal, že začátek roku je v gastronomii nejslabší a podnikatelé jsou často již rozhodnutí, že po silvestrovských oslavách končí. Na druhou stranu, nové podniky vznikají právě v těchto měsících, aby stihly začátek jarní sezony.

  Změny zaznamenal humpolecký pivovar také loni. „Některé podniky zkrátily provozní dobu, místo obvyklých šesti nebo sedmi dnů v týdnu mají otevřeno například jen od čtvrtka do soboty. Některé provozovny zkrátily provozní dobu během dne, mají otevřeno například jen přes obědy, kdy je provoz rentabilní,“ uvedl Tulis.

  „Souvisí to nejen se zvyšujícími se náklady, ale i s nedostatkem zaměstnanců, kdy podniky nemají kapacity delší otevírací dobu personálně pokrýt,“ uvedl Tulis. Lépe jsou na tom podle něj podnikatelé, kteří se soustředí na kvalitu a snaží se nabízet různé akce. Podotkl, že odlišná situace je ve větších obcích a městech a jiná na venkově, kde je méně obyvatel a je těžké udržet rentabilní provoz.

  Na venkově si hospody na sebe často nebyly schopné vydělat už dřív. „Takže v těch obcích hospody pozvolna končí a snaží se je tam udržet takoví ti nadšenci – spolky, hasiči,“ uvedl Michal Drápela (ČSSD), starosta obce Martinice a předseda Mikroregionu Velkomeziříčsko – Bítešsko. V Martinicích se 460 obyvateli nemá hospoda nájemce několik let, funguje jako klubovna spolku s omezenou otevírací dobou. Prodejna tam je, ale obecní úřad musí provozovateli hradit její ztráty.

  Obec Sobíňov na Havlíčkobrodsku, kde bydlí 720 lidí, má hospodu v majetku asi dva roky. Teď s pomocí dobrovolníků dokončuje její opravy. „Horko těžko hledáme nového pronajímatele,“ uvedl starosta Miloš Starý (nestraník). Služby na venkově je podle něj potřeba udržet, aby se lidé mohli scházet. Podotkl, že v Sobíňově hospoda vždy byla. Dopad na toto podnikání podle něj měly dva roky s epidemií koronaviru a teď vysoká inflace a drahé energie. Prodejna v Sobíňově funguje, obec na ni doplácet nemusí.

  Rantířov u Jihlavy se 450 obyvateli prodejnu nemá, ale jsou tam dvě hospody. „Rantířov je specifický v tom, že je to skoro předměstí Jihlavy,“ řekl starosta Tomáš Novotný (nestraník), který jednu z hospod provozuje.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte