Z odškodnění za výbuchy ve Vrběticích postaví kraj nový most

21.6.2022
Jan Štoll

Z části peněz, které získal Zlínský kraj od státu jako odškodnění za výbuchy muničních skladů ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku, postaví stavbaři nový most. Nahradí havarijní most na silnici II/494 nedaleko místa explozí, uvedlo Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK), které se o silnice nižších tříd v regionu stará.

Práce za téměř 16,1 milionu korun začnou v létě, vyžádají si několikaměsíční uzavírku silnice. Hejtman Radim Holiš (ANO) na nedávném zasedání krajského zastupitelstva uvedl, že Zlínský kraj obdržel za výbuchy ve Vrběticích odškodnění 59 milionů korun. „Z toho 35 milionů korun uvolní na opravu silnic v okolí areálu,“ řekl hejtman.

Plánovaná přestavba se podle ředitele ŘSZK Bronislava Malého týká mostu na krajské silnici v blízkosti místa vjezdu do areálu skladů munice u Vrbětic. „Jako jediný ze 730 mostů ve správě Ředitelství silnic Zlínského kraje se dostal až do havarijního stavu. Podepsaly se na tom v posledních letech nepochybně i četné přejezdy těžkých vozidel odvážejících munici,“ uvedl Malý.

Kamenné prvky mostu přes Václavský potok, který je součástí silnice spojující Vlachovice-Vrbětice se Slavičínem, se začínaly rozpadat. Do budoucna by podle ředitele ŘSZK hrozila i nestabilita spodní stavby a ujíždění navazujícího tělesa silnice. „Je tedy logické, že část prostředků ze státního odškodnění směřuje právě sem a umožní výstavbu nového mostu,“ doplnil Malý.

Stavbaři nevyhovující železobetonový deskový most odstraní. Na stejném místě jej nahradí přesypanou ocelovou konstrukcí o délce přemostění 5,1 metru a volné šířce 8,5 metru. Současně zrekonstruují navazující úsek silnice před a za mostem v celkové délce 65 metrů. „Součástí stavby bude úprava koryta vodního toku o délce 61 metrů,“ uvedli zástupci ŘSZK.

Zahájení stavebních prací je naplánováno na začátek července, hotovo by mělo být na podzim. Kvůli přestavbě mostu bude silnice II/494 zcela uzavřena. Objízdná trasa pro vozidla do 12 tun povede přes Lipovou a Haluzice. Těžší automobily budou muset využívat objížďku přes Valašské Klobouky, Brumov-Bylnici a Slavičín.

Při výbuchu prvního ze skladů v říjnu 2014 zemřeli dva lidé, druhý explodoval v prosinci téhož roku. Obě budovy si pronajímala ostravská firma Imex Group. V době explozí areál spravoval státní podnik Vojenský technický ústav. Loni v dubnu tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) oznámili, že české orgány činné v trestním řízení podezírají pracovníky ruské vojenské zpravodajské služby, že v muničních skladech umístili nástražné zařízení, které způsobilo výbuch. Rusko účast svých agentů na explozích popírá. Kauza vedla k vážné diplomatické roztržce mezi Českou republikou a Ruskem a ke vzájemnému vypovídání diplomatů.

Událost ale otřásla i domácí politickou scénou.  Poprvé, když Seznam Zprávy přinesly informaci, že tehdejší ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chtěl vyměnit kauzu Vrbětice za ruské vakcíny Sputniku V a možnost, že by se v Praze uskutečnil summit amerického a ruského prezidenta. Hamáček tvrzení odmítal a požadoval po médiu zaplatit deset milionů korun. Soudkyně Eva Harmachová ale žalobu Hamáčka vůči serveru zamítla, protože podle ní nebylo zasaženo do jeho osobnostních práv.

Druhý dopad měla kauza na europoslanece, advokáta a místopředsedu hnutí STAN Stanislava Polčáka. Toho stálo funkci místopředsedy hnutí Starostové a nezávislí zjištění, že měl žádat od čtyř obcí celkem 7,75 milionu korun za právní pomoc při získání odškodného za výbuch muničních skladů. Šlo o 2,5 procenta z částky, kterou obdržely obce, tedy ze zhruba 350 milionů. Polčák následně od smluv odstoupil. Začátkem letošního června pak kontrolní rada České advokátní komory dospěla k závěru, že Polčák poskytnutím právní služby neporušil zákon o advokacii ani další stavovské předpisy. Sedmdesátičlenná kontrolní rada řešila celkem tři stížnosti, které na Polčáka přišly. Ani jedno z podání neshledala důvodným.

Jan Štoll/ČTK


Témata:

Nepřehlédněte