Z ostravských jatek bude galerie současného umění

7.3.2022
Redakce

V Ostravě finišuje přestavba historické budovy někdejších jatek, která se promění v galerii současného umění. Stavba by se veřejnosti mohla otevřít letos v květnu. Stát by měla zhruba 191,5 milionu korun bez DPH, o necelých 30 milionů korun víc, než se předpokládalo. Novinářům to dnes řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO).

„Místo v tuto chvíli vypadá ještě jako staveniště, ale de facto se blížíme postupně do finále. V této chvíli pracujeme s termínem dokončení v dubnu, upozorňuji ale, že i s ohledem na celosvětovou situaci, kdy hrozí odliv pracovníků z Ukrajiny, což už i v jednotkách pociťujeme, se nám to tedy ještě může hnout,“ uvedla Bajgarová. Stavba má podle ní za sebou nejsložitější věci a nyní se řeší její dokončování.

„Na tuto stavbu navazuje samostatnou zakázkou (úprava) veřejného prostoru. Poté, co bude objekt zkolaudován, tak se bude ještě v následujících měsících opravovat okolní veřejný prostor. Předpokládáme, že by se objekt mohl otevřít veřejnosti v květnu, nejprve formou výstavy, která ukáže historii jatek, rekonstrukci i plány z hlediska okolí,“ řekla Bajgarová. První výstava galerie Plato je plánována na září.

Podle náměstkyně se při přestavbě objevila řada problémů, například se statikou, s nimiž se původně nepočítalo a neodhalily je ani prvotní průzkumy. Shazovat se musely některé stropy, část objektu, který nebylo možné zachovat, musela nahradit novostavba. Kvůli technickým změnám se posunul termín dokončení stavby, původně měla být hotová loni na podzim.

Podle vedoucího projektu Lukáše Ponczi je přestavba historické budovy velmi náročná. Interiérům bude dominovat bílá a na řadě míst se využívá betonová stěrka, například na stěnách z Itálie. Kromě výstavních prostor či zázemí pro vedení galerie jsou součástí objektu ubytovací kapacity nebo kavárna. V objektu je i speciální síň s technologickým zařízením, které umožňuje vystavování starých uměleckých děl. Budova má i šest různě velkých otočných bran.

„Celý objekt byl složitý, ale tato technologie (otočných bran) patří k těm složitějším,“ uvedl Poncza. Jde o první takový prvek v Česku. Zajímavostí jsou i cihlové stěny, z nichž je postavena nejen převážná část obvodového zdiva, ale i část interiéru. Původní cihly, které bylo možné v objektu ponechat, v něm zůstaly. Nové jsou patinovány, aby působily jako původní zdivo. „Památkáři jednotlivě identifikovali každou cihlu, zda je třeba ji vyměnit, doplnit nebo nahradit a poté se to barevně ladí, de facto špiní, aby to získalo jednotný barevný vzhled. Objekt nemá vypadat jako nový cihlový, ale skutečně jako historický. Je to striktně pod kontrolou památkářů,“ uvedla Bajgarová.

Poncza odhaduje, že obměněno bylo několik desítek tisíc cihel, předpokládá, že zhruba polovina je původních. Na míru se vyráběla také okna.

Památkově chráněný objekt se přestavuje podle návrhu polského studia KWK Promes architekta Roberta Konieczného, vzešel z architektonické soutěže vyhlášené v roce 2017.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte