Výjimečná expozice představuje cihlu nejen jako prvek konstrukční, ale také architektonický. Počátky cihlářského řemesla sahají až do dob antiky, kdy se nepálené cihly vyráběly mnohdy přímo na místě stavby. Kolkování cihel je vůbec jedinečné, provádělo se nejčastěji s různými kombinacemi písmen nebo číslic, ale nejsou výjimkou ani složité znaky nebo erby. Sběratelskou raritou bývají otisky prstů, rukou dětí a nejsou výjimkou stopy psů, či koček.
„Nejstarší zmínka o cihláři na Kladensku pochází z roku 1722. Na území Kladna byla patrně největší cihelna v Sítenském údolí v místě dnešních pekáren a u pozdějšího dolu Václav v areálu Vojtěšské huti,“ doplňuje Lucie Cirkva Chocholová z Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích a dodává: „V okolí města bylo dost míst, kde byla k dispozici cihlářská surovina, dokonce jich bylo i několik v jedné obci, jako třeba ve Svinařově.“
Až na cihelnu v Bratronicích průmyslová výroba cihel na Kladensku skončila, přitom zůstala zachována řada pozůstatků cihlářských provozů, pecí, nebo jejich hlinišť. Na výstavě, která potrvá do 31. března příštího roku, uvidíte i ukázku ze sbírky kolkovaných cihel Jaroslava Zelenky a Spolek Halda při této příležitosti vydává i stolní kalendář cihel na rok 2020.