Kladno efektivně upravilo rozmístění parkovacích míst pro sdílená kola v celém městě

29.8.2020
Táňa Pikartová

„Tyto zóny se nacházejí v centru města, okolí městského divadla a autobusového nádraží, dále poblíž Stop Shopu, zastávka Americká v kročehlavském sídlišti, v okolí OD Kaufland a Italské ulice, v obou částech Sítné a přidáváme i Rozdělov sever. V ostatních částech města je nutné kola vracet přímo do stanic, které jsou v drtivé většině označené zelenou koulí,“ připomíná zastupitelka a propagátorka udržitelné dopravy ve městě Anna Gamanová s tím, že bezplatné zóny vrácení ohraničuje mapa, jíž lidé naleznou na webu projektu. V mapě je například také vidět, v kterých stanicích jsou aktuálně kola k dispozici a kde jsou právě rozebraná.

Během tří měsíců od spuštění systému sdílených kol se do něj registrovalo na dva tisíce uživatelů z Kladna. Aktivněji službu využívá šest set z nich.

„Kromě zdravější a ekologičtější dopravy každou placenou jízdou navíc zákazník přispívá jednou korunou do Nadačního fondu Kapka naděje, který úzce spolupracuje s lokální Oblastní nemocnicí Kladno. Takže k jízdě na kole máme o motivaci více,“ dodává Anna Gamanová.

Z analýzy provozu vyplývá, že si lidé nejvíce půjčují sdílená kola ve stanicích Sletiště, Obránců míru, Vrchlického nebo Autobusová zastávka Sítná. Největší počet vrácených kol se shromažďuje na Sletišti a dále pak ve stanicích Vodárenská nebo na náměstí Svobody.

„Nejčastěji se interval jízdy po městě pohybuje okolo 7 minut. Nejkratší jízda trvala 38 vteřin, nejdelší naopak 6,5 hodiny. Máme i rekordmana služby. Je to žena, která si kolo vypůjčila během prvních třech měsíců 145krát,“ konstatuje náměstek primátora Jiří Kutil.

 Nepřehlédněte