Devět pacientů dostalo otravu krve. Podle nemocnice je prý obvinění šesti zdravotníků spekulativní

14.8.2022
Jan Štoll

Případ otravy pacientů v Nemocnici Frýdlant se odehrál před čtyřmi roky. Otravou krve tehdy onemocnělo devět z 24 pacientů operovaných v nemocnici. Všichni obvinění proti zahájení trestního stíhání podali stížnost. Zdravotníkům hrozí až čtyři roky vězení. Krajská nemocnice považuje obvinění za spekulativní.

Poškození pacienti měli po operacích otravu krve, šlo přitom o různé operace – kolene, žlučníku či gynekologické zákroky. Pacienty operovaly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, na zákrocích se podíleli různí anesteziologové i různé sestry. Pacienti s otravou bylo nutné převézt do nemocnic v Liberci a Jablonci, protože potřebovali intenzivní péči. Nikdo nezemřel, poslední pacientku propustila liberecká nemocnice v lednu 2019.

Policie, která okolnosti otravy vyšetřovala, případ v září 2019 odložila. Kriminalisté příčinu neodhalili, případ uzavřeli s tím, že se nestal trestný čin. Dvaasedmdesátiletý Jan Ružanovský, který po otravě krve málem zemřel se s tím odmítl smířit a podal stížnost. „Nemůžou říct, že za to nikdo nemůže, jestliže se nás tam nakazilo tolik. Kdyby to byl jeden člověk, tak neřeknu, ale bylo nás tam devět. Zdálo se mi, že policie s tím byla moc rychle hotová, jsem rád, že se to konečně pohnulo,“ řekl CNN Ružanovský.

Obvinění stojí podle vedoucího Okresního státního zastupitelství v Liberci Lukáše Pauldury na zjištění znalců. V nemocnici podle něj používali velké balení anestetika Propofol pro více pacientů, to ale výrazně zvyšuje riziko kontaminace. Velké balení je především pro velké nemocnice, kde často operace jednoho pacienta trvá i několik hodin. Před používáním jedné lahvičky pro více pacientů varoval už v roce 2017 Státní ústav pro kontrolu léčiv, který tuto praxi zaznamenal v několika nemocnicích.

Podle mluvčího krajské nemocnice Václava Řičáře je obvinění spekulativní a vykonstruované. V době otravy byla provozovatelem Nemocnice Frýdlant společnost EUC, která pacienty odškodnila.

 

 Nepřehlédněte