Za brutální napadení romských dětí podmínka. Soud potvrdil tresty manželům z Přerovska

19.10.2021
Redakce

Olomoucký krajský soud dnes potvrdil podmíněné tresty manželům Stanislavu a Petře Pumprlovým za napadení skupiny romských dětí v zámeckém parku v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Podle odvolacího soudu jsou výpovědi dětí věrohodné, zamítl tak odvolání obžalovaných. Na místě je podle soudu i právní kvalifikace – ve sledované kauze z předloňského roku soud dvojici odsoudil za ublížení na zdraví, výtržnictví a hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. Manželé podle obžaloby slovně a fyzicky napadli sedm dětí, některé z nich musely být poté ošetřeny v nemocnici.

Muže soud pravomocně potrestal 14 měsíci s podmíněným odkladem na tři roky, žena dostala mírnější dvanáctiměsíční trest se zkušební dobou na dva roky. Oba svou vinu po celou dobu popírali, tvrdili, že v parku řešili s nezletilými naopak jejich slovní napadení dcery obžalovaných.

V případu se odvolávali rovněž zmocněnci, kteří žádali pro napadené zaplacení nemajetkové újmy. Soud však jejich návrh zamítl, přiznal jim pouze bolestné ve výši 35 tisíc korun a s dalšími nároky je odkázal na občanskoprávní řízení. Jedna ze zmocněnkyň označila dnes rozsudek soudu za skandální.

Případ se stal loni v dubnu. Podle rozsudku pár skupinu dětí nejprve rasisticky urážel, poté následovaly rány pěstmi do obličeje a facky. V několika případech údajně útočníci pěstmi srazili děti na zem a kopali do nich. Podle původních lékařských zpráv utrpěly podvrtnutí krční páteře i povrchová poranění, lehký otřes mozku a zhmožděniny. Zmocněnci napadených mluvili o brutálním útoku, kdy dvojice kopala do bezbranných dětí, čtyři z nich poté musely vyhledat lékařské ošetření a další psychologa, uvedla zmocněnkyně.

Případ policisté původně vyšetřovali jako přestupek proti občanskému soužití, později jej překvalifikovali na trestný čin pokus ublížení na zdraví a výtržnictví. Nakonec policie dvojici začala stíhat i kvůli rasovým pohnutkám. Incident vyvolal ve městě napětí, policie kvůli zklidnění situace spolupracovala s radnicí, specialistou na romskou problematiku a také s asistenty prevence kriminality.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte