Za drahými kameny do pravěku. V Mladé Boleslavi otevřeli novou výstavu

21.1.2022
Fefík

Expozici připravilo Muzeum Mladoboleslavska ve spolupráci s Krkonošským muzeem v Jilemnici. Výstava představuje přehled drahých kamenů a dalších nerostů používaných v období pravěku na území Pojizeří, Českého ráje a Podkrkonoší.

Po celé pravěké období měl kámen pro člověka neobyčejný význam. V době kamenné, která představuje nejstarší a nejdelší období lidských dějin, byl dokonce nejdůležitějším materiálem. Vyráběly se z něj nástroje, zbraně i šperky. Po stovky generací člověk při obrábění kamene zdokonaloval svou techniku, až dosáhl obdivuhodných a mistrovských výsledků.

Kamenem lovil zvěř, řezal maso, krájel kůže, sekal a drtil obilí, napínal tkalcovské osnovy, zdobil se kamenem, a tak vyjadřoval své postavení ve společnosti. Kameny mají a dodnes nezastupitelné místo v umění i praktickém životě.

Přehled drahých kamenů a dalších nerostů používaných v období pravěku na území Českého ráje a Podkrkonoší přiblíží právě probíhající výstava Za drahými kameny do pravěku. Otevřena bude 1. května 2022.

Zároveň zveme do Leteckého muzea Metoděje Vlacha na setkání s Jamesem Bigglesworthem, fiktivní legendou anglických letců. Výstava mapuje celé knižní období této slavné legendy. Vernisáž se uskuteční v pátek 21. ledna v 16 hodin.

Zdroj: Bohumil Horáček, SM Mladá BoleslavNepřehlédněte