• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Za fiktivní hospitalizace nemocnice zaplatí

  25.9.2023
  Simona Knotková

  Krajský soud v Praze v pondělí uznal Nemocnici Na Pleši v Nové Vsi pod Pleší na Příbramsku vinnou z podvodného vykazování péče a souhlasil s patnáctimilionovým trestem, na němž se dohodla se státním zastupitelstvím.

  Způsobenou škodu přes 19 milionů korun zařízení již zdravotním pojišťovnám uhradilo. Soud v pondělí schválil dohodu o vině a trestu mezi státním zastupitelstvím a nemocnicí, obě strany se vzdaly práva na odvolání.

  Případ se týká fiktivních hospitalizací, trestná činnost byla podle policie spáchána nejméně od února 2011 do konce roku 2015. K dohodě o vině a trestu dala podle státní zástupkyně Jany Jahodové popud nemocnice.

  „Neshledali jsme důvody, pro které by nebylo možné dohodu přijmout. Trestná činnost je už staršího data, přičemž škoda zdravotním pojišťovnám byla uhrazena,“ uvedl v pondělí soudce Lukáš Barnet. Trest pokládá stejně jako státní zástupkyně i obhájce nemocnice za přiměřený. Podle Jahodové bylo přihlédnuto i k tomu, že obžalovanou právnickou osobou je zdravotnické zařízení. Případný zákaz činnosti by podle ní postihl především pacienty.

  Kromě nemocnice v případu čelí obvinění z podvodu také téměř 60 lidí. Jde hlavně o lékaře, zdravotní sestry a některé pacienty. V jejich případě je však věc stále ve stadiu vyšetřování. Pacienti podle kriminalistů vědomě souhlasili s použitím osobních údajů k vykázání fiktivních hospitalizací. Většina obviněných ale byla z řad lékařů a sester.

  Soukromé zařízení se specializuje na léčbu pacientů s rakovinou či plicními chorobami a provozuje rehabilitaci. Většinovým vlastníkem je společnost Sudop Invest. Jednatelem nemocnice byl dříve také Roman Šmucler. Jeho společnost Asklepion podle obchodního rejstříku drží v nemocnici 45procentní obchodní podíl.

  Šmucler v minulosti České televizi řekl, že o patnáctimilionové dohodě nic neví, a odkázal na druhého z majitelů. Podle vlastního forenzního auditu, který si nemocnice v minulosti nechala zpracovat, se žádný trestný čin nestal. Statutární zástupci nemocnice v pondělí u soudu uvedli, že rozhodnutí sjednat dohodu o vině a trestu bylo dobrovolné a že s ní souhlasí. Podle Jahodové nemocnice pro uzavření dohody splnila všechny zákonné předpoklady.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte