Za hloupost zaplatil muž z Kolínska miliony

11.8.2022
Redakce

Muž z Kolínska přišel na internetu téměř o 2,5 milionu korun. Podle policie je o ně připravil neznámý pachatel, který mu nabízel „výhodné akcie“ a doporučil mu nainstalovat si do mobilu aplikaci pro vzdálený přístup, přes kterou mu peníze z účtu vybral. Za podvod a neoprávněný přístup a zásah do počítačového systému hrozí pachateli v případě dopadení a odsouzení až osm let vězení.

Šestačtyřicetiletý muž reagoval podle policie na reklamu na sociálních sítích, která nabízela zhodnocení peněz nákupem akcií známé společnosti. Po zaregistrování ho kontaktoval muž, který se vydával za zástupce společnosti a nabídl mu další pomoc. „Po prvotní komunikaci s neznámým mužem dobrovolně uhradil za domnělý nákup akcií výši 5900 korun. Další den se poškozenému opět ozval stejný muž s tím, že pro obchodování je potřeba mít větší částku, kterou mu ale jejich investiční společnost půjčí,“ uvedla krajská policejní mluvčí Michaela Richterová.

Muž si podle domnělých rad do telefonu nainstaloval aplikaci AnyDesk, která umožňuje vzdálený přístup do konkrétního zařízení. „Poškozený pak přes klíč k internetovému bankovnictví potvrdil, v domnění, že se jedná o potvrzení avizovaných půjček, o kterých hovořil neznámý muž, několik transakcí,“ uvedla Richterová. Ze dvou účtů mu odešlo celkem 20 plateb v hodnotě téměř 2,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK, skNepřehlédněte