Obyvatelé Přerova budou příští rok platit za svoz a likvidaci odpadu 1000 korun na osobu. Zvýšení ročního poplatku o sto korun v pondělí schválili na návrh rady přerovští zastupitelé. Vedení města tento krok odůvodnilo neustále se zvyšujícími náklady. Opoziční zastupitelé však kritizovali, že město v poplatcích nezohledňuje sociální aspekt či nezaopatřené děti. Poukázali i na to, že je zvyšování demotivující pro občany, kteří poctivě třídí odpady. Přerov má poplatek za odpad nejvyšší ze všech okresních měst v Olomouckém kraji.
Naposledy o zvyšování poplatku za odpad v Přerově rozhodli zástupci města v závěru loňského roku, šlo rovněž o zdražení o sto korun. O stejnou částku se rozhodli poplatek zvýšit i předloni. „Jde o objemově nejvýznamnější daňový příjem v rámci rozpočtu ze všech místních poplatků. Tendence nákladů za likvidaci komunálního odpadu je vzestupná,“ uvedl primátor.
Svou roli podle něj hraje zvyšování poplatku za skládkování. V roce 2021 se tato částka za uloženou tunu odpadu zvýšila podle něj z původních 500 na 800 korun, v roce 2023 to bylo 1000 korun a v roce 2024 celkem 1250 korun. „Zvyšování se má zastavit až v roce 2029, kdy by cena měla zůstat na 1850 korunách,“ doplnil primátor. Město podle něj v roce 2023 zaplatilo za likvidaci odpadu i přes vybrané poplatky 52 milionů korun, letos se předpokládají náklady 58 milionů korun. „Meziroční nárůst je zhruba šest milionů korun,“ doplnil primátor. Přerov má 43.778 poplatníků. „Pokud by se poplatek zvýšil na 1000 korun, město Přerov bude přispívat deset milionů korun. Pokud bychom částku nechali na stejné úrovni, bylo by to 14 milionů korun,“ dodal primátor.
Návrh nepodpořili zástupci SPD – poukázali, že v návrhu chybí sociální aspekt. „Měli bychom myslet v návrhu na nejslabší, tedy důchodce,“ uvedl zastupitel Dan Chromec (SPD). Zastupitel Jaroslav Krejčí z Pirátů zase navrhoval, aby byl poplatek snížen pro nezaopatřené děti. Návrhy však neprošly, zvýšení poplatku nakonec odsouhlasilo 24 zastupitelů, šest bylo proti a tři se zdrželi.
Zvýšením tohoto poplatku se zabývají obce a města napříč celou republikou, podle zákona o místních poplatcích však nesmí překročit částku 1200 korun. Obyvatelé Jeseníku stejně jako v Šumperku letos platili za odpad 840 korun, částka zůstává stejná i pro příští rok. Olomoucká radnice chce příští rok zvýšit poplatek za odpad o 60 korun na 864 korun za osobu a rok. V Prostějově tento poplatek zastupitelé zvýšili o 132 korun na 996 korun.
Zdroj: ČTK