Za smrt čtyř dělníků kvůli pádu mostu ve Vilémově padly podmínečné tresty

16.11.2021
Redakce

Okresní soud v Havlíčkově Brodě uznal v případě pádu mostu ve Vilémově vinu stavbyvedoucích Josefa Spoura a Romana Bednaříka. Odsoudil je ke dvěma rokům vězení podmíněně s odkladem na 2,5 roku a k zákazu činnosti. Při neštěstí v roce 2014 zemřeli čtyři lidé, dva se zranili. Kvůli obecnému ohrožení z nedbalosti bylo souzeno devět lidí. Sedm z nich bylo dnes zproštěno obžaloby.

Státní zástupkyně Zdeňka Tománková trvala při své závěrečné řeči na původních trestech, kdy pro šest obžalovaných požadovala nepodmíněné tresty vězení, pro ostatní podmínku či zákaz činnosti.

Okresní soud už ve věci jednou rozhodl. Čtyřletým vězením a zákazem činnosti potrestal jen stavbyvedoucího Spoura společnosti Bögl & Krýsl. Ostatní zprostil obžaloby. Verdikt z listopadu 2018 ale v srpnu 2019 zrušil odvolací soud. Nové dokazování podle obhájců nepřineslo zásadní zjištění. Trvají na tom, že chyb se dopustil už projektant, který ale souzen nebyl, obžalovaní neměli jinou možnost než postupovat podle projektu. „Celá věc mě mrzí, ale necítím žádnou vinu,“ řekl soudu Bednařík.

Po novém projednání změnila státní zástupkyně pouze návrh trestu pro pracovníka bezpečnosti práce ze zákazu činnosti na peněžitý trest 200 tisíc korun.

Rekonstrukce mostu byla součástí modernizace silnice druhé třídy 345 mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem, kterou financoval Kraj Vysočina. Stála přes 200 milionů korun. Nový most byl zprovozněn v roce 2015.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte