Podle obžaloby byla zvířata chována ve zcela nevhodných podmínkách a navíc trpěla kožními problémy. Soud v pondělí schválil dohodu o vině a trestu, kterou senior uzavřel s žalobcem. Její součástí je i pětiletý zákaz chovu psů.
Za zločin chov zvířat v nevhodných podmínkách původně muži hrozilo pět až deset let vězení. Tříletý trest mu v pondělí soud odložil na zkušební dobu pěti let. „Trest je dva roky pod sazbou, může se jevit jako relativně benevolentní, ale navrhli jsme jej s ohledem na okolnosti případu i na osobu obžalovaného, jeho věk i bezúhonnost. Podmíněný trest jsme navrhli za předpokladu uloženého zákazu chovu psů,“ uvedl státní zástupce Jindřich Pazdera.
Podle obhájce choval Daněk psy od 50. let. U soudu uvedl, že muž se nedokáže s celou situací vnitřně smířit. Soudce Petr Sušil na něj několikrát apeloval, aby již psy nechoval, v opačném případě by mu totiž hrozil trest odnětí svobody.
Případ začali inspektoři SVS řešit na základě obdrženého podnětu. Po kontrole podali šumperské radnici návrh na odebrání všech psů z tohoto chovu a jejich umístění do náhradní péče. Na místě našli 36 psů plemene šarpej, jejich kříženců a boloňské psíky různého stáří. „Zvířatům neumožňoval uspokojovat jejich fyziologické, biologické a etologické potřeby, kdy vlivem zanedbané péče a neřešením chronických kožních problémů u nich došlo k trvalým následkům, spočívajících zejména v permanentně obtěžujících až bolestivých svědivých problémech,“ stojí v obžalobě.
Na zahradě byl odložen stavební materiál, chovatel navíc nezajistil podmínky pro odpočinek zvířat; v chovných prostorech bylo jen pár pelechů. Psi byli podle inspektorů SVS nesocializovaní, vystrašení a bázliví. „Zalézali do úkrytů a jejich přesný počet neznal ani sám chovatel. Téměř všichni psi trpěli dermatitidou, někteří měli ztrátu osrstění, lysá místa, chronické změny na kůži a výtoky z očí. Psi byli chováni v domě a venkovních prostorech plných předmětů, o které se mohli poranit či je pozřít,“ řekl již dříve mluvčí SVS Petr Vorlíček.
Majitel navíc u velké části psů nedoložil platnou vakcinaci zvířat proti vzteklině, 12 psů nebylo označeno čipem. Chovatel podle Vorlíčka neplnil ani další povinnosti vyplývající z legislativy.
Zdroj: ČTK

















