Zabezpečená zřícenina hradu Šaunštejn zve turisty na prohlídku

5.7.2022
Redakce

Práce v okolí zříceniny hradu Šaunštejn v Českém Švýcarsku, který je přírodní a kulturní památkou, skončily. Jejich cílem bylo zajištění větší bezpečnosti návštěvníků. Materiál na skalní hrádek musel dopravovat vrtulník.

Pozůstatky středověkého hradu Šaunštejn u Vysoké Lípy, kterému se přezdívá Loupežnický hrad, patří k tradičním výletním cílům v Českém Švýcarsku. Do vrcholových částí hradu se lidé dostávali po betonových lávkách založených na ocelových traverzách a o bezpečnost se starala řídká trubková zábradlí. Traverzy lávek byly kvůli korozi podle Salova na konci své životnosti, postupně jednotlivé lávky z důvodu bezpečnosti správa parku návštěvníkům uzavírala. Poté, co přístupná zůstala již jen centrální část hrádku, se správa parku rozhodla pro rozsáhlejší rekonstrukci.

Součástí rekonstrukce bylo usměrnění pohybu návštěvníků tak, aby se minimalizovaly vlivy eroze, respektive opotřebení povrchu skal. Práce začaly na jaře 2021 sanací několika nestabilních skalních šupin a bloků. Po jejich dokončení vynesl vrtulník na podzim roku 2021 na hrádek potřebný materiál. „Nový přístup nyní tvoří poměrně nenápadná kovová konstrukce žebříků a vrcholových lávek a vyhlídkových plošin, která nese dubové prahy, po kterých se mohou návštěvníci pohybovat. Zábradlí jsou kovová, natřená tmavou barvou a opatřená jemných kovovým výpletem. Celková konstrukce působí subtilně, nezakrývá celý povrch Šaunštejna, návštěvníci i nadále mají kontakt se skálou,“ uvedl mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Výstup na Šaunštejn není pro každého, upozorňuje správa parku. Zejména strmé žebříky vyžadují od návštěvníka jistotu při pohybu a schopnost zvládat pohyb ve výšce. „Obecná rada zní, že pokud někdo cítí nejistotu hned u prvního žebříku na vstupu, měl by zvážit, zda pokračovat,“ uvedl Salov. Správa také doporučuje využít k cestě turistickou autobusovou linku 434, protože parkovacích míst ve Vysoké Lípě v době sezony není dostatek. Cyklisté se mohou přiblížit po cyklotrase číslo 3029, odstavit bicykl u rozcestí a zbytek dojít pěšky. Sanace skalních bloků a rekonstrukce přístupu stála zhruba deset milionů korun.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte