• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Začal záchranný průzkum ve Staré Boleslavi, archeologové by zde mohli nalézt středověkou keramiku i mince

  19.4.2023
  Doris Drienová

  Ve Staré Boleslavi pracují archeologové na Mariánském náměstí a u Staroboleslavské brány na záchranném průzkumu. Rozhodli o něm po odkrytí části silnice v místě, ve kterém město chtělo začít s opravou kanalizace. Práce jsou kvůli průzkumu pozastavené. Průzkum může město vyjít až na pět milionů korun, uvedl starosta Robert Pecha (Vy jste město).

  „Původně to vypadalo, že výkop bude v místech, kde již archeologové kdysi pracovali. Vede ale trochu jinde a archeologové to musí prozkoumat,“ řekl Pecha. Zatím podle něj není jasné, jak dlouho výzkum potrvá. „Podle informací od archeologů to může být od tří do pěti měsíců,“ doplnil.

  První výsledky by podle Karla Říhy z Archeologického ústavu mohli mít archeologové za dva až tři týdny. Najít by mohli například keramiku, kosti, vypálenou hlínu, kovy a mince.

  „Začali jsme, takže zatím sbíráme recentní povrch, rozměřujeme sondy a vykopáváme staré sítě, abychom se dostali k těm původním středověkým situacím,“ řekl Říha. Na místě podle něj pracuje zhruba 12 lidí, narazili už i na staré sondy z dřívějších výzkumů. „V zadní části směrem k Mariánskému náměstí je šesti až sedmimetrový úsek netknutých středověkých vrstev,“ doplnil Říha.

  Trvání výzkumu podle něj závisí i na hloubce, do které se budou archeologové dostávat. V okolí brány a v Šarochově ulici, kde dřívější průzkumy odhalily příkop, se podle něj může hloubka středověkých souvrství blížit ke třem metrům.

  Podle ředitelky staroboleslavského informačního a kulturního centra Zdeňky Tiché patří Stará Boleslav k nejstarším lokalitám v Česku. „Přemyslovské hradiště zde stálo už kolem roku 900, je tedy jasné, že když se někde začne se stavebními pracemi, budou místo prozkoumávat archeologové, první práce začaly už v 90. letech,“ řekla Tichá.

  Na staroboleslavském Mariánském náměstí měla na začátku dubna začít oprava kanalizace. Práce budou moci znovu začít až po skončení průzkumu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte