• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Začala rekonstrukce důležité turnovské tepny, ulice Antonína Dvořáka

  21.3.2023
  Fefík

  Celková rekonstrukce ulice Antonína Dvořáka představuje největší zátěž pro místní obyvatele i podnikatele. Na začátku se dotkne nejvíc dolní části komunikace, která spojuje turnovské náměstí Českého ráje s Výšinkou.

  Celková rekonstrukce ulice Antonína Dvořáka představuje největší zátěž pro místní obyvatele i podnikatele. Na začátku se dotkne nejvíc dolní části komunikace, která spojuje turnovské náměstí Českého ráje s Výšinkou.

  Stavbu realizuje firma Stavby Flamberg. Celková investice přesáhne 28 milionů korun. Hotovo by mělo být v polovině října 2023.

  Kromě VHS Turnov v roli hlavního investora na stavbu přispívá také město Turnov, a protože se dosud jedná o krajskou komunikaci, na opravě se finančně podílí také Liberecký kraj. Obnovou projde veškerý kanalizační a vodovodní řad včetně přípojek. V rámci renovace dojde k novému napojení střešních svodů. Obměněn bude povrch komunikace i chodníků, zídky, veřejné osvětlení, přibude zeleň.

  Starosta města Tomáš Hocke na setkání s místními obyvateli shrnul plán na celkovou přestavbu ulice: „Každá z ulic v Turnově má šanci na kompletní obměnu zhruba jednou za 40 až 60 let, bylo by škoda tuto šanci minout. I když pro všechny by zřejmě bylo nejjednodušší vše zachovat v původní podobě, je dobře, že se posuneme dál. Po řadě jednání jsme dospěli k závěru komplexní přestavby ulice na moderní prostor nejen s obnovenými rozvody, ale také s novými povrchy, chodníky i osvětlením a zelení.“

  Krystaly. 80 let ve službách technického pokroku

   

  Projekt přestavby komunikace při tomto setkání představil architekt Petr Müller. „Navrženy byly povrchy chodníků, integrace různých prvků tak, aby to byla moderní ulice, která zároveň dotvoří historické centrum.“

  Parkovací stání budou vydlážděna, novou podobu se zelení získá prostor před Správou CHKO Český ráj, moderní vzhled doplněný stromy by měla dostat také spodní část ulice.

  Stavba bude rozdělena na tři části, první etapa zahrnuje prostor od křižovatky U Raka ke křižovatce s Vejrichovou ulicí. Práce začnou od spodní části, na konci května se dostanou k Vejrichově ulici. Nejsložitější dopravní situace zřejmě nastane v průběhu dvou až tří týdnů druhé etapy stavby, kdy se bude realizovat samotné křížení ulic A. Dvořáka a Vejrichovy. Třetí etapa stavby se týká části od Vejrichovy ulice směrem k náměstí Českého ráje, na řadu přijde zřejmě na konci června,“ nastínil Milan Hejduk z VHS Turnov.

  Adamovo lože. Na spaní to není, ale za výlet stojí

   

  Co se týče dopravních omezení v průběhu stavby, v úvodu bude ulice Antonína Dvořáka obslužná z náměstí Českého ráje. Bude zachována jednosměrnost ulice s výjezdem do Vejrichovy ulice, dále do Tázlerovy a Hluboké. S postupem stavby směrem nahoru bude zobousměrněn výjezd na náměstí Českého ráje tak, aby byla zajištěna alespoň minimální obslužnost nemovitostí v místě.

  Po celou dobu rekonstrukce budou obchody v ulici Antonína Dvořáka otevřeny. Stavební firma v co největší míře zajistí vstup do provozoven, příchod k obchodům a službám bude zajištěn v co možná maximální míře a čase provizorními lávkami.

  Po dobu stavby nebude možné parkování ani pro rezidenty.

  Zdroj: Marcela Jandová, Turnov


  Témata:

  Nepřehlédněte