Záchranné stanice letos přijaly 20 tisíc zvířat. Na vině jsou i nezodpovědní lidé

Národní síť záchranných stanic, kterou koordinuje Český svaz ochránců přírody, nedávno přijala letošní 20 tisíc. zvíře v nouzi. Byla jím těžce zraněná volavka popelavá, nalezená v Praze Čimicích.

Pracovníkům stanic letos prošly rukama tisíce ježků, stovky netopýrů, poštolek či zpěvných ptáků. Do stanic se dostaly i vzácné druhy, jako jsou orli mořští a skalní, sokoli, sýčci, vydry, dudci nebo černí čápi. Hranici 20 000 přijatých živočichů pokořily záchranné stanice poprvé v loňském roce. Okolo 60% z nich se podaří vyléčit a navrátit do přírody. Zmíněná volavka toto štěstí neměla, její zranění nebyla slučitelná se životem a musela být utracena.

FOTO: Záchranné stanice letos přijaly jsme 20 000 zvířat. Na vině jsou i nezodpovědní lidé

Záchranné stanice letos přijaly jsme 20 000 zvířat. Na vině jsou i nezodpovědní lidé - Mladá labuť (Foto DESOP)Záchranné stanice letos přijaly jsme 20 000 zvířat. Na vině jsou i nezodpovědní lidé - volavka Čimice (foto archiv ČSOP)

20 000 zvířat rozhodně není důvodem k oslavě. Zejména proto, že většina zvířat se do problému dostala přímo či nepřímo vinou člověka. Nejčastějšími důvody příjmu jsou opuštěná či zdánlivě opuštěná mláďata. Hned potom jsou to zranění – dopravou, nárazy do prosklených ploch, popálením o elektrická vedení, zranění psem či kočkou ale také pády do nejrůznějších jímek, šachet či komínů. Nelehké bývají odchyty ptáků omotaných rybářskými vlasci či poraněných od rybářských háčků. Obrovský je nárůst příjmů zvířat, která se ocitla na nevhodném místě – bylo nutné odchytávat a na vhodných lokalitách opět vypouštět kachní rodinky z uzavřených vnitrobloků; v městech jako je Liberec, Plzeň či Brno pak řešit sezonní masivní zálety netopýrů do bytů.

Záchranným stanicím se dobře daří informovat veřejnost o své existenci – proto příjmy zvířat rok od roku narůstají. Mnohem složitější je jejich hlavní role – vychovávat veřejnost k tomu, aby aktivity, které jsou divokým zvířatům nebezpečné, omezila na minimum. Spoustu utrpení zvířatům způsobí lidé i v domnění, že pro ně konají to nejlepší. Pokud by každý z nás věděl, jak se chovat k nalezeným mláďatům, pokud by předtím, než na mládě sáhne, zavolal a poradil se se záchrannou stanicí, možná až dva tisíce mláďat ročně by v přírodě nebylo ukradeno svým rodičům. Mobilní aplikaci Zvíře v nouzi by přitom mohl mít v telefonu skoro každý a jejím prostřednictvím by byl vždy ihned v kontaktu s místně příslušnou stanicí.

Svatomartinští nalezenci skončili v trojském útulku. Majitel se jich asi zbavil

V letošním roce ČSOP pro záchranné stanice Národní sítě získal od ministerstva životního prostředí a ministerstva zemědělství více jak 17 000 000 Kč. Provoz stanic však stojí okolo 50 000 000 ročně.

Proto, pokud vám není lhostejný osud volně žijících zvířat v nouzi, můžete poskytnout finanční dar na konto  33 55 33 22/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI 90 na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 90 Kč, příjemce obdrží 89 Kč, službu provozuje Fórum dárců). O dalších možnostech podpory se dozvíte na stránkách www.zvirevnouzi.cz. Potřebujete-li poradit s volně žijícím zvířetem, kontaktujte nejbližší záchrannou stanici např. prostřednictvím aplikace Zvíře v nouzi, nebo dispečink záchranných stanic na telefonním čísle 774 155 155.

Zdroj: Český svaz ochránců přírody

Z archivu: Na vystrašené mládě pumy pouštěli lidé psi

Dnes, 12:22
Češi jsou ohledně sdílení svých dat nejvíce nedůvěřivým národem v Evropě. Nejvíce si chrání zdravotní...
Dnes, 12:17
Výzkum české společnosti Bene Meat Technologies má za cíl vyvinout technologii produkce kultivovaného masa v...
Dnes, 11:55
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 11:55
Index protiepidemického rizika PES klesl k dnešku o jeden bod na 68 bodů. Ve čtvrtém...
Dnes, 11:15
V devadesátých letech minulého století byl zejména motorest Devět křížů na dálnici D1 symbolem nové...
Dnes, 10:51
Čtyřicetiletý muž z Opavska podle policie zneužil desítky školaček. Nejmladší bylo 11 let. Za sex...
Dnes, 10:43
Turisté ve městech preferují slunné počasí, ale bez vysokých teplot. Letní extrémy naopak mohou snížit...
Dnes, 09:55
Herci a zpěváci z marketingové kampaně pro soukromý projekt antigenního testování pro statisíce Čechů, v...
Dnes, 09:31
Česká obchodní inspekce (ČOI) nařídila stáhnout z trhu letní šaty značky Anfakids určené pro děti...
Dnes, 09:18
Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) začali v Blansku měřit koncentraci rakovinotvorného benzo[a]pyrenu v ovzduší....
Dnes, 06:00
Registrační systém k očkování proti covidu-19 pro zdravotníky se dnešním dnem spustí. Kvůli nedostatku vakcíny...
Reklama