Záchytka v Jihlavě má za sebou „úspěšný“ rok

6.1.2023
Simona Knotková

V jihlavské protialkoholní záchytné stanici, která je jediná na Vysočině, skončilo loni 1437 lidí, je to nejvíc v historii zařízení. V předcházejících letech bylo těch, kteří na záchytce střízlivěli, ročně okolo 1200. Povinný poplatek za pobyt na záchytce zaplatila jen třetina lidí. Poplatek je 4000 korun. V tiskové zprávě to sdělila Monika Zachrlová, mluvčí Nemocnice Jihlava, která je provozovatelem protialkoholní stanice.

„Poslední měsíce přibývalo agresivních opilců a také vzrůstají počty zachycených žen. Loňskou rekordmankou je paní, která u nás strávila 34 nocí,“ uvedl vedoucí stanice Lukáš Černý. Žen je mezi klienty záchytky 15 procent, většinou končí v oplechovaných kójích pod dozorem opilí muži. Přibližně polovina lidí podle Černého střízliví na záchytce opakovaně. Za pobyt v ní loni zaplatilo 38 procent lidí.

Protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě má devět pokojů, na kterých lze ubytovat až 11 lidí. Pokoje jsou vybavené infrakamerovým systémem. O lidi se stará stálý personál včetně pěti sanitářů, k dispozici jsou také lékaři.

V roce 2021 měla jihlavská záchytka 1277 klientů, v roce 2018 jich bylo 1162. Nejčastějšími důvody k přijetí na záchytku bývá ohrožení vlastního života a zdraví či svého okolí.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte