• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Zájem o Infrastructure as a Service stále stoupá, jaké výhody přinese vaší firmě?

  18.1.2023
  Redakce
  Komerční sdělení

  Zájem o cloudové služby Infrastructure as a Service meziročně o stoupl o 33 procent. Nejsilnějšími důvody jsou stále častější využívání datové analytiky, strojového učení a výrazná digitální transformace v některých oborech. Poptávka roste i navzdory nepříznivé ekonomické situaci. Pojďme se podívat, proč by služba IaaS měla zajímat i vás.

  Infrastructure as a Service je cloudové služba, ve které si od poskytovatele pronajímáte hardware – tedy infrastrukturu – na níž běží váš cloud. Služba je oblíbená zejména u větších firem, které chtějí mít nad cloudem kompletní kontrolu, ale zároveň se nechtějí starat o hardware a jeho uskladnění, napájení, chlazení, konektivitu a tak dále.

  Ocení ho i začínající firmy, které zatím nemají dostatek prostředků pro budování vlastní infrastruktury, ale potřebují cloudové služby pro své fungování.

  Hlavní výhody IaaS jsou:

  1. Big data

  IaaS je ideálním prostředím pro správu, ukládání a analýzu tzv. „big dat“, která vyžadují značné množství výpočetního výkonu. Díky tomu budete snadno zpracovávat různé obchodní statistiky, které vám pomohou budovat vztahy se zákazníky nebo předvídat aktuální trendy.

  1. Testování a vývoj

  Výpočetní výkon je v případě IaaS také ideální pro testování a vývoj. V cloudu bez problému virtualizujete stroje i systémy, můžete v něm používat všechny výhody umělé inteligence i strojového učení.

  1. Škálovatelnost

  Už žádné vynakládání rozpočtu na zvýšení kapacity serveru, jen abyste zjistili, že se kapacita po šesti měsících stane nadbytečnou. Kapacitu cloudu u poskytovatele můžete podle potřeby kdykoliv navýšit nebo snížit, a to téměř okamžitě.

  Vyhnete se tak nákupu hardwaru, s jehož sháněním a zapojením do infrastruktury byste ztráceli drahocenný čas. Navíc jakmile by přešlo období, kdy je větší výpočetní výkon zapotřebí (například větší nápor zákazníků kvůli vánočnímu výprodeji na e-shopu), bude hardware zbytečně nevyužívaný. Flexibilní navyšování kapacity u poskytovatele je jasnou výhodou.

  1. Zabezpečení

  Poskytovatelé cloudu zpravidla nabízí lepší zabezpečení, než byste byli ve firmě schopni zařídit vy sami (aniž byste zruinovali svůj rozpočet). A to jak fyzické, tak digitální. Vaše data jsou rovněž zálohovaná pro případ, že by se s vámi pronajímaným hardwarem cokoliv stalo. Nemusíte se tedy bát úniku dat ani jejich ztráty. Reputace poskytovatele závisí na tom, zda je schopný data ochránit, proto je to pro něj naprostou prioritou.

  1. Kontrola nad náklady

  Běžné cloudové služby, tedy i IaaS, se platí formou předplatného, které můžete kdykoliv zrušit. Pokud cloud nevyužíváte 24/7, je pro vás vhodnou formou platby „pay-as-you-go“, kdy zpětně platíte jen za prostředky, které jste opravdu využili. Máte tak jistotu, že vám peníze zbytečně neprotékají mezi prsty. Pokud ale cloud využíváte prakticky nepřetržitě, bude pro vás předplatné nejspíš výhodnější.

  Poslední možností, jak lze za cloud platit a mít tak kontrolu nad náklady, jsou kredity (obvykle s roční platností). Je to předplacená částka, která se postupným s využíváním cloudových služeb spotřebovává. To může být dobré řešení pro firmy, které cloud využívají v různých výkyvechKontaktujte nás a dohodněte si nezávaznou schůzku, společně najdeme optimální cloudové řešení právě pro vás.  Nepřehlédněte