• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Zájemci o podzemí mohou do opravené bývalé Fejkovy pískovny

    7.12.2024

    V ulici Nad Hutěmi v Hloubětíně, v místech, kde obytná zástavba přechází v pole, se skrývá jedna z mála velkých báňsko-technických památek v Praze – Fejkova pískovna, známá spíše pod názvem „Bílý kůň“. U příležitosti letošních oslav 30 let od založení Prahy 14 městská část prostory poprvé zpřístupnila širší veřejnosti.

    „O možném budoucím zpřístupnění Bílého koně vedení místní radnice uvažovalo zhruba od roku 2015, kdy na popud a zároveň za velké pomoci jeskyňářů, dobrovolníků z řad ochránců přírody a vyznavačů geocachingu, započaly práce na postupném úklidu prostor, úpravě přístupu do podzemí a samozřejmě na zabezpečení. Mám velkou radost, že jsme pískovnu mohli lidem otevřít zrovna letos – byť zatím stále v omezenějším režimu. Myslím, že je to opravdu hezký dárek k výročí,“ uvedla místostarostka Prahy 14 Mária Ševčíková (ANO).

    Městská část zároveň připravuje proměnu území nad pískovnou. V plánu je zde nejen upravit zeleň, ale také vybudovat zázemí pro návštěvníky a pro organizátory prohlídek. „Projektovou dokumentaci již máme zpracovanou. Souběžně jsme odeslali žádost o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), přes který se v ČR rozdělují finanční prostředky z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Praha 14 má poměrně omezený rozpočet, investičně jsme tedy na externích zdrojích víceméně závislí. Žádost je momentálně ve fázi posuzování. Výsledek vyhodnocení očekáváme v příštím roce,“ dodala místostarostka Ševčíková.

    Z historie pískovny

    Fejkova pískovna navzdory své kráse a potenciálu mnoho let zůstávala nepovšimnuta. Pozornost jí věnovali jen lidé, kteří si místní podzemní prostory pletli s popelnicemi a větracími otvory do nich postupně naházeli tuny nejrůznějšího odpadu.

    Odkud se vzal název „Bílý kůň“, je vlastně záhada. Vznik pískovny nedokážou přesně datovat ani badatelé. Uvádí se časové rozpětí od 17. do 19. století. V podzemí se prokazatelně těžilo ještě počátkem 2. světové války. Ve druhé polovině 20. století část, která nebyla po válce zasypána struskou a troskami z vybombardovaného ČKD, sloužila jako sklad ovoce a zeleniny – až do 80. let, kdy jablka, brambory a další plodiny začaly nahrazovat odpadky. Fejkova pískovna představuje unikátní geologický profil druhohorními pískovci. Nalezneme zde i zimoviště netopýrů a tudíž ze zákona chráněný biotop.

    Nutná registrace

    Zájemci o prohlídku s průvodcem se musí zaregistrovat na webové stránce podzemibilykun.cz . Návštěvníci musí počítat s tím, že při prohlídce budou místy překonávat nerovný terén a že vstup do podzemí vede po točitém schodišti. Teplota vzduchu v pískovně je celoročně asi 8 stupňů Celsia. Každý návštěvník obdrží povinnou helmu a svítilnu. Vstup do pískovny je zdarma, možný je však jen s průvodcem, ve skupině maximálně dvaceti a minimálně pěti osob. Prohlídky se mají odehrávat o víkendech. Jedna bude trvat asi 40 minut.

    Zdroj: MČ Praha 14



    Nepřehlédněte