• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Na Hawaii zakázali chodcům na přechodech koukat do mobilu. Co na to Praha?

    26.10.2017

    V Honolulu, v hlavním městě Hawaie, včera vstoupil v platnost zákon, podle něhož „nesmí žádný chodec při přecházení ulice či rychlostní silnice hledět do svého mobilního elektronického zařízení“.

    Honolulu se tak stane prvním velkým americkým městem pokutujícím chodce, kteří během přecházení silnice sledují svá elektronická zařízení. Zákaz se tedy týká jen mobilů, ale i tabletů, fotoaparátů či kamer. Místní správa tento krok, pro nějž hlasovalo sedm z devíti radních, zdůvodňuje rostoucím množstvím nehod, které způsobují nepozorní chodci zahledění do svých mobilů.

    „Někdy bych si přál, abychom některé normy nemuseli přijímat, abychom místo nich měli zdravý rozum. Bohužel, někdy nám zdravý rozum chybí,“ říká starosta Honolulu Kirk Caldwell, podle něhož je v havajské metropoli více případů zranění nepozorných chodců než v ostatních velkých městech USA. „Bohužel držíme nešťastné prvenství v počtu chodců zasažených na přechodech v rámci ostatních měst v našem kraji. Nejčastěji se jedná o seniory,“ uvádí Kirk Caldwell.

    Předchozí pokusy o omezení se neujaly

    V USA zemřelo loni v důsledku střetu s automobilem téměř 6000 chodců a tak není divu, že podobné zákony se snažila prosadit i jiná americká města, kromě Honolulu se však toto opatření nikde neujalo. Přitom už v roce 2008 byl třeba ve státě Illionis předložen návrh zákona, který by za používání mobilních telefonů při chůzi trestal chodce. Návrh počítal s tím, že by chodci přecházející přes silnici měli mít telefonování zakázáno stejně, jako řidiči. A tak pouze čtyřicetitisícovému městu For Lee ve státě New Jersey se podařilo v roce 2012 zakázat textování při přecházení ulice.

    Honolulu se novým opatřením pokouší vyhnout zraněním či smrtelným nehodám způsobeným nepozorností při přecházení ulic. Ti, kteří poruší zákaz napoprvé, dostanou pokutu v rozmezí 15 až 35 dolarů (zhruba 340 až 800 Kč) a ti, kteří jej poruší opakovaně, mohou být pokutováni až 99 dolary (cca 2200 Kč).

    Bude mít Honolulu následovníky?

    Možná, není to ale jisté. Ostatní americká města vyčkávají, zda se honolulská opatření osvědčí v praxi a bude mít vliv na snížení počtu nehod. Kritici tohoto opatření zastávají názor, že chodec není na rozdíl od řidiče při telefonování nijak zásadně omezen ve svém pohybu a ve schopnosti ovládat jej. Může tak být maximálně pouze nepozorný, což se ovšem může stát i řidiči telefonujícímu pomocí hands free. Stejné nepozornosti se může dopustit chodec, který si po cestě povídá s osobou jdoucí po jeho boku a nebo ten, kdo za chůze poslouchá hudbu. Podle zastánců těchto názorů by muselo tedy být zakázáno vše, což z hlediska zdravého rozumu není možné.

    Evropa je zatím tolerantní. A co Praha?

    O zavedení obdobného zákazu zatím neuvažují ani žádná evropská města, i když jejich představitelé si jsou dobře vědomi tohoto problému. Spíše než k zákazu zatím přistupují k jiným opatřením, třeba jako německé město Ausburg, v něm umístili na některých přechodech červené a zelené světlo také na zem, aby jej viděli i ti, kteří jsou na svých telefonech závislí a neodlepí od nich oči.

    Jak nám na náš dotaz sdělil tiskový mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy, ani pražský magistrát o podobném opatření jako v Honolulu aktuálně neuvažuje. Zda by ale z hlediska zvýšení bezpečnosti na našich silnicích nebylo vhodné, se v příštích dnech zeptáme prezidenta Ústředního automotoklubu ČR a viceprezidenta Mezinárodní automobilové federace FIA zodpovědného za mezinárodní koordinaci v otázkách týkajících se bezpečnosti silničního provozu JUDr. Oldřicha Vaníčka, bývalého známého automobilového závodníka.

     

     



    Nepřehlédněte