Zákazníci bývalé Bohemia Energy zavalili zákaznická centra. Čeká je ale větší problém

15.10.2021
Jan Štoll

Zákaznické centrum společnosti ČEZ Prodej na Riegrově náměstí v Hradci Králové eviduje trojnásobný zájem klientů o změnu dodavatele energií. Podobně jsou na tom další. Lidi ale nejspíš čeká skokový nárůst účtů za energie.

Hradecké centrum posílilo kapacity a místo původních sedmi zřídilo celkem devět přepážek. Růst zájmu nastal poté, co ukončení činnosti oznámila Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v zemi. Zákaznické centrum navštívily desítky lidí. Na odbavení čekali v prostorách centra a v předsálí. „Většinou lidé řeší změnu dodavatele,“ uvedla regionální mluvčí skupiny ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Nával bývalých zákazníků pocítili i další dodavatelé energií. „Jsme naprosto zahlcení. U všech poboček se tvoří už od rána dlouhé fronty, zahlcená je také naše zákaznická linka,“ řekl mluvčí innogy Pavel Grochál. A stejnou situaci potvrzuje další. „Ačkoli v současné době jsou kapacity naší zákaznické linky maximálně posíleny, linka je hodně přetížená a nestačíme požadavky klientů odbavovat. Naše poradenská centra rovněž řeší dvojnásobné množství požadavků ze strany klientů,“ uvedla mluvčí E.ON Martina Slavíková.

Lidé se ale teď hned nemusí o změnu dodavatele starat. Energie jim bude dodávat takzvaný dodavatel poslední instance. Lidem se podle předsedy Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Stanislava Trávníčka dodavatel poslední instance ozve sám. Na konečnou změnu pak mají lhůtu 6 měsíců. Jejich cena za energii ale nebude přímo regulovaná, a do ceny se mohou podle energetického úřadu promítnout například vyšší administrativní náklady spojené s přebíráním zákazníků na krátkou dobu.

„Bankrot Bohemia Energy a dalších dodavatelů vytvoří velmi rychle silný sociální a finanční problém pro mnoho českých domácností. Bez energií nezůstanou, ale jejich náklady skokově vzrostou na současnou tržní cenu. Selhali regulátor i vláda, o problému zjevně věděli,“ uvedl bývalý šéf fúzí a akvizic ČEZ Vladimír Schmalz.

Tlak na ceny elektřiny a plynu teď vyvíjejí především vysoké ceny na burze, kde dodavatelé energie nakupují. ERÚ bude výpočet cen pečlivě kontrolovat, zda odpovídá zákonu a zahrnuje pouze oprávněné náklady, dodal Trávníček.

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Energetický regulační úřad uvedly, že doporučují společnostem ze skupiny Bohemia Energy nehradit už žádné další zálohové platby za elektřinu a od neděle 17. října ani žádné další zálohové platby za plyn. Zároveň skupinu vyzvaly, aby zajistila včasné mimořádné vyúčtování za dodávky elektřiny a plynu u všech svých zákazníků a předala detailní informace dodavatelům poslední instance o odběrných místech zákazníků.

Skupina Bohemia Energy měla zhruba 900 tisíc odběrných míst. Jako důvod ukončení činnosti Bohemia Energy uvedla extrémní růst cen energií na trzích.

STO/ČTK


Témata:

Nepřehlédněte