Základní škola v Protivíně září novotou. Oprava trvala dva roky

4.10.2021
Jiří Bydžovský

Základní škola v Protivíně na Písecku vstoupila do nového školního roku ve zcela novém hávu. Po dvouleté rekonstrukci si ji mohla vůbec poprvé prohlédnout i veřejnost. Pozvání na slavnostní prohlídku zmodernizovaného objektu využily téměř dvě stovky lidí. Rodiče zdejších žáků, bývalí žáci a pedagogové, nebo rodiče budoucích žáků. Oprava přišla na 32 milionů korun.

„Školní budova dostala novou střechu, fasádu, byla vyměněna všechna okna a dveře, kompletně opraven koridor, včetně bezbariérového přístupu žáků do budovy. V interiéru byly opraveny třídy a část sociálních zařízení. Vybudována byla také nová plynová kotelna,“ uvedl starosta Protivína Jaromír Hlaváč /ODS/.

Rekonstrukce vyšla na celkem  32 miliónů korun. 4,2 miliónu pokryla dotace od ministerstva pro místní rozvoj, čtyři milióny prostředky z krajského investičního fondu a půl miliónu korun na vybudování bezbariérového vstupu do budovy poskytla městu Nadace ČEZ z programu Oranžové schody. Zbývajících více než 23 miliónů uhradilo město Protivín z vlastních zdrojů.

Tím  investice do školy nekončí. Potřeba je totiž ještě zmodernizovat školní kuchyni a jídelnu, včetně kompletního gastronomického vybavení. „Samozřejmě se i na tuto akci budeme snažit získat nějaké zdroje. V každém případě ji chceme dokončit nejpozději za dva až čtyři roky,“ doplnil Hlaváč.

Školní areál v Protivíně tvoří historická budova z roku 1903. Součástí areálu je nová sportovní hala, školní hřiště, školní pěstitelský pozemek a dopravní hřiště. Škola je úplná s 9 postupnými ročníky. Její prostory jsou koncipovány pro 600 žáků, i když její maximální kapacita je 780 míst. Zhruba čtvrtinu žáků tvoří dojíždějící děti ze spádových obcí.

„V letošním školním roce nás navštěvuje 401 žáků a v obou stupních je otevřeno celkem 19 tříd. Učeben máme ovšem mnohem víc. Dvě učebny informatiky, jazykovou učebnu, učebny zeměpisu, dějepisu, chemie, fyziky. Máme dílny, máme cvičnou kuchyňku, takže škola je vybavena dobře. Doufejme, že dobrá pověst školy děti z okolí stále přitahuje,“ poznamenala ředitelka Základní školy Protivín Tamara Vojtěchová.

Zdroj: vzNepřehlédněte