Základní umělecká škola v Chodově zahájila výuku v nových prostorách

13.1.2022
Roman Kořinek

Základní umělecká škola v Chodově na Sokolovsku zahájila výuku v nových prostorách v centru města. Zřízením nové školy se sestěhovaly všechny umělecké obory, které byly dosud rozmístěné ve čtyřech různých budovách po městě. Ředitelka školy Jitka Kaprová očekává, že zájem o umělecké obory ve městě i v okolí díky novým prostorům vzroste.

Součástí nové školy za téměř 50 milionů korun je několik učeben, koncertní sál s moderní zvukovou technologií a zázemím, taneční sál, nahrávací studio, zkušebna pro školní kapely, archiv a skladovací prostory. Budova má novou příjezdovou cestu, chodník, parkoviště a travnaté plochy, které využije škola ke svým účelům.

Na všechny umělecké obory je aktuálně zapsáno 430 žáků z celého regionu, a to i z Karlových Varů nebo Sokolova. Nové moderní prostory a vybavení by mohly podle ředitelky přilákat další zájemce, kapacita školy je až 520 žáků. Umělecké obory zde vyučuje 22 učitelů. Jejich počet je vzhledem k žákům dostatečný, mnozí jsou ale podle ředitelky důchodového věku.

Největší zájem je mezi dětmi pravidelně o populární zpěv, hru na kytaru a klávesové nástroje i na klasický klavír a smyčcové nástroje, menší je o literárně-dramatický obor. Letos se pár žáků přihlásilo i na výuku žesťového hudebního nástroje pozounu, na který v předchozích letech nebyli žádní zájemci. V současnosti má škola dostatek hudebních nástrojů, některé půjčuje žákům domů.

Největší investice třináctitisícového města v posledních letech skončila loni v létě. Práce se zpozdily o několik týdnů kvůli komplikacím spojeným s epidemií koronaviru. Náklady na vybudování školy, včetně úprav okolí, kde je nový chodník a zeleň, dosáhly 44 milionů korun, další dva miliony způsobily vícepráce.

Zdroj: čtkNepřehlédněte