Plánované zavedení zálohového systému na PET lahve a plechovky v České republice vyvolává značné kontroverze. Zatímco vláda ve čtvrtek projednávala novelu zákona o obalech, která má tento systém zavést, řada obcí se proti němu staví. Kritici varují, že zálohování může mít nečekané negativní dopady na stávající systém třídění odpadu.
Pavel Janata, místostarosta Třebíče a předseda představenstva Svazku obcí pro komunální služby, který zastupuje více než 160 obcí, upozorňuje na možné problémy. Podle něj by zavedení záloh mohlo poškodit dlouhodobě budovaný a nákladný systém třídění odpadu a způsobit obcím finanční ztráty.
Janata argumentuje, že PET lahve jsou jednou z mála odpadových komodit, které lze stále zpeněžit. U ostatních plastů a papíru jsou obce rády, když je někdo vůbec odebere. Svazek obcí pro komunální služby již v září oficiálně vyjádřil nesouhlas se zálohováním a své stanovisko zaslal na Ministerstvo životního prostředí.
Novela zákona o obalech má za cíl zvýšit míru recyklace a omezit množství odpadu v přírodě. Jejím prostřednictvím se Česká republika snaží naplnit cíle Evropské unie v oblasti odpadového hospodářství a cirkulární ekonomiky. EU požaduje, aby do roku 2029 bylo zpětně odebráno alespoň 90 procent hmotnosti plastových nápojových lahví.
V současnosti se Česko pohybuje pod touto hranicí. Celostátně se vrací pouze 70 až 75 procent těchto obalů. Janata však zpochybňuje, zda zálohový systém dokáže zajistit požadovaných 90 procent.
Debata o zálohování PET lahví a plechovek tak nadále pokračuje. Zatímco vláda vidí v tomto kroku cestu k splnění evropských cílů, obce se obávají narušení fungujícího systému třídění odpadu. Konečné rozhodnutí o zavedení záloh bude mít významný dopad na nakládání s odpady v celé České republice.
Zdroj: ČTK