Některé tuzemské hrady a zámky prostě měly smůlu. To je i příklad Králova Dvora. Přitom to všechno začínalo tak hezky…
Na místě původní tvrze z počátku 15. století, postavené pány z Buřenic, si v roce 1585 Jan mladší z Lobkovic nechal postavit renesanční zámek. Od roku 1594 se zámek stal královským majetkem a byl využíván jako lovecký zámek. Do dnešní podoby byl rozšířen na přelomu 17. a 18. století.
Za pět minut po dvanácté
A teď se přeneseme o pár století dál. Realita je taková – v srpnu 2017 začala pod dozorem Národního památkového ústava oprava renesančních fresek na zámku. Záchrana jedné z nejvzácnějších historických památek na území města i nejbližšího okolí přitom přichází ne za pět minut dvanáct, ale pět minut po dvanácté. Investorem akce je město Králův Dvůr, které zámek odkoupilo od soukromých vlastníků a postupně se snaží o záchranu vzácného objektu z vlastních peněz i dotací. Jednu takovou dotaci, konkrétně na opravu fresek, se vedení města podařilo získat ze Středočeského Fondu kultury a obnovy památek. Oprava je plánovaná na zhruba tři měsíce, vyjde na 2 miliony korun a provádí ji firma Anta spol. s r.o., která uspěla ve výběrovém řízení na dodavatele
Jako na zámku v Českém Krumlově
Jak potvrdil Petr Vychodil, starosta Králova Dvora, cílem je vrátit zámku co nejvíce jeho podobu z dob, kdy ho vlastnil císař Rudolf II. V tomto duchu už probíhala i rekonstrukce části parku a nádvoří. Znovuobnovené fresky by pak měly být jedním z hlavních lákadel k návštěvě zámku. Vedení města počítá s tím, že v budoucnu budou v sálech probíhat slavnostní a společenské události města i koncerty vážné hudby. Na celkovou rekonstrukci fresek ve spodním patře je ovšem potřeba zajistit více než 10 milionů korun. I v tom je starosta optimista, věří, že město získá finance z dalších dotačních titulů a malbám na zámku se vrátí jejich původní krása.