Zámek Opočno je už 100 let přístupný návštěvníkům. V příštím roce jim otevře i druhé patro

24.10.2021
Redakce

Státní zámek Opočno na Rychnovsku od dubna 2022 otevře návštěvníkům ke 100. výročí zpřístupnění zámku druhé patro, kam návštěvníci dosud nemohli. Zámek nabídne i přebudované prohlídkové trasy a tisíce dosud nepřístupných exponátů.

Zámek dosud nabízel tři prohlídkové trasy, po úpravách vzniknou dvě, jedna v prvním a druhá v druhém patře. „V současnosti máme v podstatě jednu hlavní prohlídkovou trasu a k tomu dvě kratší, jakési přídavky. Ve finále budeme mít sice o jednu trasu méně, ale ve výsledku návštěvníci uvidí více místností a exponátů. Chtěli bychom oba nové okruhy zpřístupnit na příští sezonu 2. dubna 2022,“ řekl kastelán zámku Tomáš Kořínek.

Zámek Opočno má okolo 16 500 kusů mobiliáře, z toho dosud k vidění byla zhruba polovina. Od jara by se nabídka vystavených exponátů měla podle něj zvýšit přibližně o 5000 kusů. Nová prohlídková trasa ve druhém patře zámku vzniká třetí rok.

„Příprava nové prohlídkové trasy obnášela například restaurování stropů, výmaleb nebo podlah. Za tu dobu se nám podařilo dát dohromady sedm místností, které budou v rámci nové prohlídkové trasy přístupné,“ řekl Kořínek.

Restaurátorské práce ve druhém patře končí a začíná se s vybavováním místností dobovým inventářem a exponáty.

„Od začátku listopadu do konce března budeme měnit instalace také v prvním patře. V depozitářích ve druhém patře bylo skryto mnoho různých věcí, které za Colloredo-Mansfeldů byly umístěny také v prvním patře. První patro máme zdokumentované fotograficky, takže přesně víme, jak byly nábytek, obrazy, zbraně rozvrženy, vrátíme je do původních míst, kde byly na přelomu 19. a 20. století,“ řekl Kořínek.

Vystavené exponáty budou v prvním a druhém patře ve 42 místnostech, z nichž 19 uvidí návštěvníci poprvé a 23 bylo již přístupných, jen se doplní o nové exponáty. „Z nově zpřístupněných místností bude devět opravených a deset nově otevřených v takzvaném nálezovém stavu,“ sdělil Kořínek.

Mezi nově vystavenými exponáty budou například exempláře mumifikovaných egyptských holubů, numismatická sbírka nebo sbírka divadelních kostýmů z 19. století.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte