• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zámek v Uherčicích zve návštěvníky do nově opraveného křídla

  28.4.2022
  Redakce

  Nově otevřená trasa v opraveném severním křídle zámku v Uherčicích na Znojemsku je aktuálně jediným otevřeným prohlídkovým okruhem památky. Starší trasu musela správa zámku uzavřít, v místnostech se objevila dřevokazná houba. Zatím zůstává uzavřená i romantická rozhledna v parku. Novou trasu ve středu slavnostně otevřeli zástupci Národního památkového ústavu.

  Rozsáhlá rekonstrukce severního křídla zámku trvala tři roky a stála 130 milionů korun. Rekonstrukcí prošly místnosti včetně banketního sálu, součástí prací bylo ale také rozvedení páteřních sítí, tedy elektřiny, vody a kanalizace po celém zámku, odvlhčení budov, údržba parku a oprava romantické vyhlídky z 19. století.

  „Byla vystavěna jako romantický salet (altánek) v zámeckém parku v roce 1802, byla to první rozhledna na Moravě, předběhli jsme o pár měsíců i lednický minaret. Kamennou stavbu bylo potřeba kompletně zpevnit, upravit bezpečnostní prvky jako mříže nebo zábradlí a zejména vybudovat nové schodiště, které se někdy v 60. letech minulého století zřítilo,“ uvedla kastelánka zámku Alena Lysá.

  Vyhlídka zatím zůstává pro veřejnost uzavřena. Práce na rozhledně skončily už v listopadu, v zimě se ale na stavbě znovu objevily trhliny, správa zámku tak musela práce na rozhledně reklamovat. „Bohužel je nyní znovu pod lešením, práce by snad měly skončit do konce května,“ dodala kastelánka.

  Návštěvníci zámku si ale nemohou vybírat ze dvou prohlídkových tras, jak bylo původně v plánu. Původní trasa musela být uzavřena, v místnostech se objevila dřevokazná houba. „Doufáme, že na prázdniny se nám podaří otevřít i lihovar a šafářův byt, které jsou opravené, ale zatím nejsou nainstalované,“ uvedla Lysá s tím, že stavební práce na zámku pokračují dál, pracuje se na propojení nové trasy s východním křídlem s cennými štukovými výzdobami a pokračují i práce na dalších místnostech. Další část zámku by se mohla pro veřejnost otevřít v roce 2024.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte