• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Spálili rakev i fotografii majitele: Zaměstnanci zadlužené Liberty se sešli jako truchlící pozůstalí na symbolickém pohřbu

    Zaměstnanci zadlužené společnosti Liberty Ostrava se v úterý odpoledne před hutí symbolicky rozloučili s podnikem, který je od června v úpadku. Ve smutečním průvodu donesli před sochu hutníka rakev, kterou později zapálili. Poté na rakev hodili i fotografii současného majitele, britského podnikatele Sanjeeva Gupty, a postupně přidávali transparenty s názvy jednotlivých hutních provozů. Symbolickému pohřbu přihlíželi lidé s transparenty s různými hesly, například Zabili nám ocelové srdce republiky.

    Mnozí zaměstnanci, které v úterý na shromáždění oslovila média, pracují v huti desítky let. Shodli se na tom, že obdobnou situaci za celou éru podniku nezažili. Je podle nich ponižující, že po tolika letech práce musejí žádat o náhradu mzdy. Majitele Guptu někteří označili za zrádce. Poukazovali na to, že sliboval prosperitu firmy, ale místo toho ji dovedl k úpadku.

    „To víte, že jsem naštvaná. Mrzí mě to, dělám tady 41 let jako dělnice na rourovně, moji rodiče tady pracovali. Zatím nemám výpověď, tak doufám, že se ještě něco stane a zachrání se aspoň závody 15 a 16 (rourovna a válcovna plochých výrobků), to bych byla strašně šťastná, protože patřím pod patnáctku. Dávám se na modlení, nic jiného pro to nemůžu udělat, jsme strašně malí páni,“ řekla Dagmar Kaňoková.

    Dodala, že za celou éru, co v huti pracuje, nezažila horší situaci, než je nyní. „Změnilo se tu hodně majitelů, ale to, co se děje teď, to je katastrofa,“ uvedla zaměstnankyně, které do důchodu chybí dva roky. „Možná by mě někde přijali, ale nevím, jestli bych to dala v dnešní kondici, kterou už nemám. Tady mám pracoviště, na které jsem zvyklá a tu práci znám,“ řekla Kaňoková.

    Žije sama v podnájmu a současné situace pro ni není lehká. „Musím všechno platit včas a nikdo se mě neptá, jestli na to mám peníze nebo nemám. Nikdy jsem nečekala, že mě něco takového postihne, protože celý život pracuju. Žádat a prosit někde o almužnu mě fakt nebaví,“ doplnila.

    Také další dva oslovení zaměstnanci pracují v huti téměř 30 let. „Je to docela smutné, protože ještě nedávno to bylo plno přesčasů, soutěže, plno práce a málo lidí a teď se to během roku tak změní,“ řekl jeden ze zaměstnanců rourovny. Stále věří, že tamní provoz se podaří zachránit. „Člověk se ale musí dívat na zadní vrátka. Začínal bych prakticky od začátku, což se v našem věku nechce, ale museli bychom,“ doplnil. Oba muži se shodli, že práce je dost a něco by si byli schopni najít. Zároveň však poukázali na to, že jejich platy v huti byly poměrně vysoké a najít stejně dobře finančně ohodnocenou práci je složité.

    Shromáždění zaměstnanců před hutí začalo po úterním jednání odborářů Liberty s českým vedením podniku, které podle odborů nepřineslo dobré zprávy. Zaměstnanci zřejmě podle nich budou muset odstupné vymáhat prostřednictvím insolvenčního správce. Výpovědi by měl podnik rozdat v srpnu, ještě v září a říjnu ale lidé budou muset chodit do práce. Hrozí, že za tyto měsíce nedostanou mzdu.

    Většina provozů Liberty Ostrava stojí od loňského prosince, kdy huti zastavila společnost Tameh Czech dodávky energií. Převážná část zaměstnanců je od té doby doma. Nyní začala Liberty Ostrava odstavovat i koksovnu a chystá hromadné propouštění. Odbory už dříve uvedly, že by se propouštění mohlo dotknout až 2600 zaměstnanců ze současných více než 4000. V první vlně by jich mělo na podzim odejít 2300 a dalších 300 do konce ledna.

    Insolvenční správce Šimon Peták řekl, že jedná se dvěma zájemci o provoz rourovny a válcovny plochých výrobků. Zajištění tollingového a úvěrového financování pro provoz těchto závodů by mohlo znamenat udržení přibližně 1500 až 1700 pracovních míst a dalších pozic v obslužných závodech.

    Slezská huť vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Od roku 2019 patří společnosti Liberty Steel Group z Guptova koncernu GFG Alliance.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte