• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zaměstnavatelé a živnostníci vyčkávají na podmínky programu Antivirus

  1.4.2020
  Redakce

  Poměrně klid byl dnes na úřadech práce v Libereckém. Živnostníci i zaměstnavatelé vyčkávají na podmínky vládou slíbené finanční pomoci v programu Antivirus. Žádné velké hromadné propouštění zatím ohlášeno nebylo, řekla dnes ředitelka Úřadu práce v Libereckém kraji Kateřina Sadílková. Lidé se už podle ní také naučili komunikovat s úřadem prostřednictvím telefonu a e-mailu, a osobně tak přichází vyplnit tiskopisy jen minimum lidí.

  „Koronavirus ukázal, že nemusíme každého vidět osobně, odhalil ale také slabiny našeho systému,“ řekla Sadílková. Úředníci jsou podle ní rozděleni kvůli minimalizaci rizika nákazy do dvou týmů, které se navzájem nepotkávají. Část lidí pracuje i z domova. Koronavirus podle Sadílkové úředníkům ukázal, že u mnoha dávek není nutné, aby rodiče chodili na úřad. „Úřad, a hlavně jeho informační systémy na to ale zatím nejsou připravené, to je potřeba změnit,“ dodala Sadílková.

  Mnohem větší fronty než před úřadem práce, byly dnes u finančních úřadů, a to i přesto, že daňové přiznání je možné bez sankcí podávat až do konce června. „Je hodně lidí, kteří žádají o vrácení přeplatku daně, uplatňují bonusy na děti nebo třeba platí hypotéky, penzijní pojištění. Doba je zlá, a každá koruna je dobrá a oni vědí, že do 30 dnů ty peníze dostanou,“ řekla mluvčí finančního úřadu v Liberci Zdena Výmolová Kodlová.

  Řada lidí je zvyklá podávat přiznání v podatelně a nechat si potvrdit kopii kvůli sociálnímu a zdravotnímu pojištění. To ale není nutné, úředníci proto opakovaně lidi ve frontě upozorňovali, že nemusí čekat a přiznání mohou bez fronty vhodit do sběrného boxu na úřadě. „Potvrzení o přijetí dostanou druhý den e-maile nebo sms,“ řekla mluvčí. Daňové přiznání je možné poslat i poštou nebo datovou schránkou.

  Prognóza: Na konci dubna bude v Česku 14 tisíc lidí pozitivních na COVID-19

  „Někteří lidé posílají přiznání e-mailem, to ale není možné, není tam ověřený podpis,“ upozornila Výmolová Kodlová. Možností je ale podle ní vyplnit a poslat tiskopis on-line a pak si jen vytisknout e-tiskopis, který je třeba podepsat a doručit poštou nebo ho vhodit do sběrného boxu na finančním úřadu.

  vera/čtk  Nepřehlédněte