Zamítnuto. Ulice v Jičíně se kvůli ruské invazi nepřejmenují

23.6.2022
Redakce

Zastupitelé Jičína zamítli podněty vyzývající k přejmenování ulic Ruská a M. Koněva. Učinili tak na základě výsledků ankety, v níž lidé a firmy možnost přejmenování ulic jednoznačně odmítli. Pro zamítnutí přejmenování ulic ve středu hlasovalo 17 zastupitelů, dva byli pro a jeden se zdržel. Již dříve dala na základě ankety záporné stanovisko k přejmenování ulic rada města.

V anketě se proti změně názvu vyslovilo 86 procent ze 152 lidí a firem, kteří v anketě vyjádřili názor. Anketou, která trvala od 25. dubna do 13. května, radnice reagovala na agresi Ruska vůči Ukrajině a s tím související podněty občanů ohledně přejmenování ulic, jejichž názvy mají vztah k Rusku.

Svůj názor v anketě mohli radnici sdělit pouze obyvatelé obou ulic a firmy, které v nich mají sídlo nebo provozovnu. V Ruské ulici má bydliště asi 230 dospělých obyvatel a v Koněvově ulici kolem 80. Firem je v obou ulicích asi 40.

V Ruské ulici radnice lidem a firmám doručila 237 anketních lístků. Vrátilo se jich 98 a z nich 92 se vyjádřilo proti přejmenování ulice, šest bylo pro. V Koněvově ulici dostalo anketní lístek 111 lidí a firem. „Odevzdáno tam bylo 54 lístků, z nichž na 39 stálo NE a na 14 ANO. Jeden hlas byl neplatný,“ řekl mluvčí radnice Jan Jireš. Účast v anketě byla 44 procent.

Podle radnice měla anketa odhalit, zda si obyvatelé ulic změnu vůbec přejí. Zastupitelstvo i rada města zaujaly k otázce přejmenování neutrální stanovisko. Názor lidí a firem z dotčených ulic chtělo město znát i proto, že změna názvu ulic je změnou adresy, s níž jsou spjaté administrativní povinnosti i náklady.

Debatu anketa vzbudila na konci dubna i na sociálních sítích. Mnoho diskutujících možné přejmenování z různých důvodů odmítlo. Někteří poukazovali na to, že místo změn názvů ulic by radnice měla zaměřit pozornost na opravu chodníků a silnice v obou ulicích i jinde po městě.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte