Zápisy budou letos netradiční. Na Vysočině proběhnou on-line

23.3.2021
Redakce

Informační materiály i přihlášky posílá poštou pelhřimovská Základní škola Krásovy domky. „Největší problém je u těch kontaktů, kontakty máme jen na ty děti, které už mají ve škole sourozence, všechno pak proběhne korespondenčně,“ řekl ředitel školy Pavel Rafaj. Nevýhodou distanční přihlášky je to, že se nemusí vždy odhalit, že dítě ještě není na školu připravené. Loni, kdy byl zápis stejnou formou, se nakonec během prvního pololetí dvě děti vracely zpátky do mateřské školy. Škola přijímá asi 60 dětí. Pokud to protiepidemická opatření dovolí, chce škola v květnu nebo červnu uspořádat alespoň setkání zapsaných dětí ve škole. Podle ředitele to děti zbavuje ostychu a usnadňuje příchod do školy v září.

Do jihlavských základních škol má nastoupit asi 700 dětí, řekl Tomáš Koukal, vedoucí odboru školství jihlavské radnice. Školy podle něj mají připravené zápisy on-line i konkrétní dny, kdy by se konaly fyzicky. „Bohužel ale ten stav, který je, asi napovídá tomu, že budou jen on-line. Máme aplikaci Bakaláři, zápisy on-line. Školy už to používaly loni, letos jsme to jen rozšířili, aby to bylo kompatibilní i s evidencí obyvatelstva,“ řekl Koukal.

Prioritu by měly mít vysoké školy. Studentům hrozí prodlužování studia

Do třebíčských základních škol nastoupilo podle mluvčí radnice Irini Martakidisové loni 458 dětí, letos bude dětí obdobně. S on-line formou zápisů do svých škol začalo město ještě před pandemií. Poprvé se konaly v roce 2019 v základních školách a od loňska stejným způsobem fungují i zápisy do škol mateřských.

K zápisům mají letos jít děti narozené od 1. září 2014 do 31. 8. 2015. Loni nastoupilo do prvních tříd škol na Vysočině asi 5 100 dětí.

adp/ČTKNepřehlédněte