Zastupitelé Hradce odmítli memorandum o novém obchodním centru, investor se ale nevzdává

5.5.2022
Roman Kořinek

Hlasitý odpor obyvatel části Hradce Králové si na jednání zastupitelstva vyslechli zástupci města i soukromého investora, který chce stavět centrum Nová Zelená. Déle než hodinu trvající diskuse nakonec skončila odmítnutím memoranda, pro jehož podpis se vyslovili pouze tři zastupitelé.

„Jedná se o podvod na obyvatele Kuklen, který neskousneme. Memorandum je nepřijatelné, odmítněte celý dokument,“ apelovali na zastupitele hradečtí obyvatelé. Jejich prosby a přání nakonec byly vyslyšeny a město memorandum nepodepsalo.

Zástupci investora ale poukazovali na jednoznačný přínos projektu a nechtějí se myšlenky vzdát. Podporu našli i u šéfa výboru pro územní plánování Oldřicha Vlasáka (ODS), který mluvil o nové městské čtvrti s kapacitou až pět tisíc obyvatel. „Jsou to dvě největší území pro bydlení a území, která můžeme během příštích dvaceti let zaplnit,“ sdělil vedoucí výboru.

Tento názor ale odmítl Kamil Kubica (Piráti), který sdělil, že memorandum zdaleka nemůže být prvním krokem k výstavbě nové čtvrti. „Aby se mohlo začít stavět, musí se vyvlastnit nebo vykoupit pozemky. Není to reálné, město na tohle nemá peníze ani schopnosti. Jde pouze o iluzi,“ shrnul Kamil Kubica.

V rámci projektu Nová Zelená má také vzniknout čtrnáct hal, parkoviště, obchodní zóna a několik set pracovních míst. Developer argumentoval také tím, že realizaci jsou nakloněni obyvatelé Kuklem a Svobodných dvorů. Jenže to lidé přítomní na zasedání zastupitelstva odmítli. „Nikdo to nechce. Nechceme to my jako obyvatelé, nechtějí to komise ani výbory. Uvědomte si, že to přinese městu obrovské výdaje a znehodnocení životního prostředí,“ shodovali se kritici.

Ti žádali, aby město nepomáhalo investorovi a bralo vážně názor svých obyvatel. Podpisem memoranda by se navíc podle jejich názoru město zavázalo k něčemu, o čem nemá dostatek informací a nezná všechny podmínky a data. „Memorandum je podvod na obyvatele Kuklen. Když ho podepíšete, boříte podmínku nové komunikace, kterou město není schopno samo realizovat. Investor nebyl schopen vykoupit pozemky a nedokáže to ani město,“ říkal Martin Hanousek (Změna a Zelení) a jeho slova podpořil i Pavel Vrbický (Piráti) a dodal: „Nemáme peníze na rekonstrukci Harmonice, Benešovky, na stavbu nových bytů, parkovacích domů a v konečném důsledku ani na to, abychom přidali řidičům městské hromadné dopravy, tak o čem tady diskutujeme. Shoďme to ze stolu.“

A tato prosba nakonec byla vyslyšena. Zastupitelé Hradce Králové odmítli navrhované memorandum s investorem podepsat a dali jasně najevo, že s takovýmto projektem nesouhlasí.

Zdroj: vz

 

 


Témata:

Nepřehlédněte