• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Zastupitelé Mariánských Lázní udělili Vladimíru Páralovi čestné občanství

  9.7.2022
  Roman Kořinek

  Spisovatel Vladimír Páral letos oslaví 90 let. Za dlouhodobou popularizaci lázeňského města a u příležitosti spisovatelova jubilea se zastupitelstvo Mariánských Lázní rozhodlo udělit Vladimíru Páralovi čestné občanství. Slavnostní akt proběhne před zahájením oblíbené akce Knižní lázně, která se koná od 29. do 31. července 2022.

  „Město Mariánské Lázně je spojené se jménem Vladimíra Párala navždy, protože od roku 1995 bydlí střídavě v Praze a v Mariánských Lázních. Oblíbený autor rád uvádí, že první dojem z Mariánských Lázní byl velmi silný. Modrá obloha, bílý sníh a krásný vzduch. To je moje láska. A já mám ve svém věku nárok na lásku, jako Goethe k Mariánským Lázním a krásné dívce,“ cituje Vladimíra Párala PR manažerka lokální destinační agentury KIS Mariánské Lázně Elena Sorokina.

  Autor mnoha knih bydlí v Mariánských Lázních vedle parku poblíž Ferdinandovy kolonády. Rád pravidelně chodí na procházky a v knize Playgirls z roku 1994 vystupuje hrdina, který říká, že chce žít v Mariánských Lázních, meditovat ve Ferdinandu a pak přejít k dalšímu pavilonu, tam zase meditovat a pak jít domů. A tak tomu je i v reálném životě autora této knihy.

  „V srpnu roku 2017 položil Vladimír Páral základní kámen Stezky spisovatelů v Mariánských Lázních. Stezka má připomenout významné spisovatele, kteří bydleli a tvořili v tomto městě. Stezku spisovatel pojal nejen jako novou turistickou atrakci, ale také jako prostředek ke vzdělávání a tvrdil, že je to jedinečný způsob, jak vrátit děti k literatuře,“ pokračuje dále PR manažerka.

  Nový čestný občan Mariánských Lázní Vladimír Páral k otevření Stezky spisovatelů v minulosti řekl: „Věřím, že se stezka stane jakýmsi základním kamenem pro organizaci literárních sympozií a podobných akcí ve městě. Zároveň bych byl rád, aby připomněla Čechům půvab našeho rodného jazyka a jeho bohatství.“

  Zdroj: vz  Nepřehlédněte