• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zastupitelé Stonařova dali zelenou větrným elektrárnám

  17.3.2023
  Simona Knotková

  Zastupitelé Stonařova na Jihlavsku na středečním zasedání schválili možnost vzniku větrného parku na území městyse. Rozhodnutí o podpisu smlouvy o spolupráci s investorem, který chce v tomto území větrné elektrárny stavět, odložili na příští měsíc. Informoval o tom starosta Ivan Šulc (nestraník). Nabídky stavbu větrníků dostala řada obcí v různých částech Vysočiny, firmy jim za souhlas slibují peníze do obecních rozpočtů.

  Stonařov jedná o větrnících se společností LCJ Invest, s níž už uzavřela smlouvu o spolupráci sousední obec Suchá. Ve Stonařově by měla firma ještě upřesnit některá ustanovení smlouvy podle připomínek zastupitelů. „Ke smlouvě se vrátíme ke konci dubna, kdy budeme mít další zasedání,“ řekl starosta. Upřesnil, že se připomínky netýkají vyjednaných peněz, které by měl městys dostávat za větrníky, příspěvky by měly být stejné jako v Suché.

  Výše pravidelného ročního příspěvku bude podle Šulce závislá na počtu elektráren a jejich výkonu. Pokud by na katastru Stonařova stály tři větrníky o výkonu čtyři megawatty, dostával by městys ročně 1,5 milionu korun. Vyjednané má i jednorázové platby.

  Ve Stonařově s 1100 obyvateli jednali zastupitelé o větrnících ve středu večer. Předtím zjišťovali názor místních v anketě. Podle webu městyse se jí zúčastnilo skoro 44 procent obyvatel ve věku od 18 let, vyjádřit se mohli i mladí lidé, kteří budou plnoletí do konce letoška. Z 378 platných anketních lístků se pro větrníky vyslovilo 302, tedy 80 procent. Proti bylo 65 občanů, dalších 11 uvedlo, že nemá názor.

  Podle starosty zástupce investora upozornil, že uskutečnění projektu bude běh na dlouhou trať, protože je k tomu potřeba získat řadu povolení, armáda tam také má letový prostor.

  Na území kraje jsou zatím tři místa s větrnými elektrárnami, u Pavlova na Jihlavsku a u obcí Věžnice a Kámen na Havlíčkobrodsku. Na větrné mapě Česka patří Vysočina mezi potenciálně nejzajímavější oblasti.

  Se záměrem na stavbu větrníků oslovil jiný investor obce například i v Blatnici a Příštpu u Moravských Budějovic na Třebíčsku. Ve vsi Blatnice už byl návrh veřejně projednán, týká se až čtyř velkých elektráren. Investoři opakovaně oslovili třeba obec Brzkov na Jihlavsku, starosta Aleš Bořil (nestraník) uvedl, že poslední nabídku předložila firma ČEZ, která už má na dohled dva větrníky, stojí na katastru obce Věžnice.

  U Pavlova na Jihlavsku stojí čtyři větrné elektrárny od roku 2006. Podle mínění starosty Františka Popeláře (nestraník) s nimi nejsou problémy, obec za ně ale dostává podstatně méně peněz, než teď nabízejí investoři. Uvedl, že za 15 let provozu větrníků dostal Pavlov v součtu do šesti milionů korun.

  Zájemci o stavbu větrníků byli také v obci Puklice na Jihlavsku. Obec ale zatím o elektrárnách dál jednat nebude, protože na svou žádost o předběžné posouzení záměru dostala negativní vyjádření od krajského odboru životního prostředí.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte