• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Závory na šumperských přejezdech zvýší bezpečnost

  28.3.2023
  Simona Knotková

  Dva šumperské železniční přejezdy v Lidické a Žerotínově ulici budou od konce dubna osazeny závorami. Důvodem je zvýšení bezpečnosti v těchto úsecích. Kvůli instalaci závor musejí řidiči v Žerotínově ulici počítat s dopravními komplikacemi. V případě přejezdu v Lidické ulici se navíc změní přednost v jízdě v křižovatce s Příčnou ulicí, která se stane hlavní silnicí, sdělila mluvčí šumperské radnice Soňa Singerová.

  S usazením závor v Lidické ulici se počítá předběžně v pondělí 17. dubna. „Zhruba o čtyři dny později by měly začít fungovat. V té době už bude osazeno nové svislé a vodorovné dopravní značení, neboť umístění závor s sebou přinese změnu přednosti v jízdě v křižovatce s ulicí Příčnou,“ uvedla mluvčí.

  Hlavní silnice povede z Lidické přes přejezd do ulice Příčné. „Pokud by totiž do ní odbočovalo například nákladní auto s návěsem, jedoucí od světelné křižovatky, muselo by za současných podmínek dávat přednost protijedoucím vozům. Hrozilo by tak, že jeho zadní část zůstane stát v kolejišti v době, kdy již bude zapnuta signalizace a začnou se spouštět závory,“ uvedla mluvčí města. Na změnu přednosti v jízdě upozorní řidiče přechodné dopravní značení v reflexní barvě, které bude instalováno v obou směrech po dobu asi tří měsíců.

  Závory doplní rovněž železniční přejezd v Žerotínově ulici. Kvůli instalaci bude přejezd od pondělí 17. do středy 26. dubna uzavřen. „Ještě před instalováním závor je nutné odstranit stávající přejezdovou konstrukci, která je ve špatném stavu, a vybudovat novou, odpovídající zatížení silničním provozem a zajišťující bezpečnost silniční a drážní dopravy,“ uvedl František Dohnal ze společnosti, která stavbu pro Správu železnic zajišťuje. Řidiči se tak musejí připravit na objížďku, cestující vlakem pak na výluku.

  Další dva šumperské železniční přejezdy, v ulicích Hybešově a Vikýřovické, již jsou závorami zabezpečeny. Modernizací prošly v loňském roce v rámci projektu elektrizace a zkapacitnění trati Šumperk – Libina.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte