Zažijte fyziku všemi smysly na Noci vědců

28.9.2022
Simona Knotková

K letošní Noci vědců, která má přispět k popularizaci vědy, se na Vysočině v pátek připojí Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ), jihlavské gymnázium nebo Hvězdárna Třebíč a Astronomický klub Pelhřimov. Jeho odpolední program bude na Masarykově náměstí a večerní v budově gymnázia.

„Noc vědců pořádáme už od roku 2007. Máme to rozdělené na odpolední program, který je na náměstí a je zaměřený na pozorování pomocí hvězdářských dalekohledů, během dne můžeme většinou pozorovat jen Slunce, případně nějaké pozemní objekty, dost záleží na počasí,“ řekl předseda astronomického klubu Jakub Hraníček. Součástí večerního programu budou přednášky i experimenty s kapalným dusíkem nebo detekcí radioaktivních částic. Společně s klubem, který má 20 členů, pořádá akci pelhřimovské gymnázium a obchodní akademie.

Zažít fyziku všemi smysly slibuje v pátek i Astronomická společnost Jihlava nebo Hvězdárna Třebíč, která nabídne přednášky, soutěže a pozorování noční oblohy.

Na přednášku Jiřího Bláhy o zraku v prostorách půdy barokního kostela nebo na přednášku Marka Eislera o sluchu a zvuku a jejich vlastnostech a měření budou moci lidé v pátek jít do Univerzitního centra Telč, které sídlí v bývalé jezuitské koleji. Historii jezuitského řádu přiblíží výklad Jaroslava Makovce.

VŠPJ nabídne při Noci vědců měření sluchu pomocí speciálně vyvinuté aplikace. Vznikla ve spolupráci akademických pracovníků katedry sociální práce a katedry technických studií a v současnosti se využívá k odhalování sluchových vad hned v několika zařízeních sociálních služeb v Kraji Vysočina, uvedla mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Noc vědců se uskuteční v pátek 30. září na desítkách míst v celé republice. Organizátory jsou přední instituce popularizace vědy – univerzity, hvězdárny, planetária, science centra, výzkumné ústavy a další. Pro veřejnost připravily populárně-vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, zábavní show, hudební vystoupení i otevřené dveře.

Noc vědců se v České republice koná od roku 2005. Národními koordinátory jsou Ostravská univerzita a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte