Žďár nad Sázavou pošle na Ukrajinu čerpací stanice na vodu

22.6.2022
Redakce

Radnice ve Žďáru nad Sázavou pošle do partnerského města Chust na Ukrajině dvě čerpací stanice na vodu, zaplatí za ně 638 tisíc korun. Do třicetitisícového Chustu přišlo kvůli válce až 20 tisíc uprchlíků, město má kvůli tomu problémy se zásobováním pitnou vodou, řekl dnes novinářům starosta Martin Mrkos. Žďárští zastupitelé minulý čtvrtek schválili také 100 tisíc korun na nákup potravin a dalších potřeb pro děti na Ukrajině.

O potížích s dodávkami pitné vody mluvili zástupci Chustu, kteří přijeli do Žďáru nad Sázavou asi před měsícem. Tehdy uvedli, že si mohou dovolit pouštět pitnou vodu jen dvě hodiny dopoledne a dvě odpoledne. Čerpadla zaplacená městem do Chustu dodá firma, která má servisní zastoupení i v Košicích. „Oni dojíždějí na Ukrajinu, což je v této souvislosti důležité,“ řekl Mrkos. Doplnil, že s výběrem zařízení pomohli odborníci Vodárenské akciové společnosti. „Protože tam jde i o detaily toho technického řešení, aby to fungovalo,“ řekl.

O příspěvek na čerpadla město požádalo kraj. Chust leží v Zakarpatské oblasti Ukrajiny, která je partnerským regionem Kraje Vysočina.

Potraviny a pleny pro děti ze Žďáru nad Sázavou se na Ukrajinu povezou se zásilkou, kterou by tam měl příští týden vypravit kraj. Do této sbírky kromě města přispělo i několik firem a veřejnost. „Garáž, kterou jsme uvolnili pro sběr a uložení této sbírky, je dá se říci, obsazená,“ uvedl místostarosta Rostislav Dvořák.

První humanitární zásilku poslala žďárská radnice do Chustu letos v březnu. Sehnala léky, o které tehdy požádala tamní nemocnice. Žďár za ně zaplatil 600 tisíc korun distribuční společnosti, která dodání léků zajistila.

Žďár nad Sázavou má partnerství s Chustem od roku 2017. Kraj Vysočina spolupracuje se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny 12 let. Od února, kdy Ukrajina čelí ruské agresi, koordinuje také humanitární pomoc posílanou přímo na Zakarpatí nebo využívanou pro ukrajinské uprchlíky v Česku.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte