• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Žďár stvrzuje partnerství s polským Lešnem

  22.5.2024
  Simona Knotková

  Žďár nad Sázavou bude od čtvrtka dějištěm česko-polské vědecké konference. Třídenní akce pod vedením Polskočeské vědecké společnosti má téma Region a regionalismus a bude hostit desítky vědců z Česka i Polska. Konference je jedním z výstupů žďárského partnerství s polským Lešnem, které obě města uzavřela loni.

  “Polsko-české vědecké společnosti přislíbilo účast několik desítek vědců z obou zemí ale zúčastní se i dvacítka studentů z Česka i Polska. Jednotlivé tematické sekce konference poběží v budově úřadu, ve Staré radnici a částečně i v budově Gymnázia. Slavnostní zahájení bude ve čtvrtek v Kině Vysočina, v pátek navečer je čeká setkání s Constantinem Kinským a návštěva Zámku, Muzea nové generace a Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře,” říká za organizátory Petr Sedlák z městského odboru školství, kultury, sportu a marketingu.

  Čtvrteční zahájení navštíví hejtman Kraje Vysočina, odpoledne se dostaví zástupce polské ambasády v ČR. Akce se koná pod záštitou starosty Žďáru nad Sázavou, hejtmana Kraje Vysočina, velvyslance polské republiky v Praze a primátora polského partnerského města Lešna. Finančně podpořila Nadace Orlen Unipetrol a Asociace Svobodných odborů (ASO), Odborový svaz pracowniků zemědělstvi a výživy (OSPZV) – Česká republika.

  Partnerství s polským Lešnem stvrdili žďárští loni 10 června na Dni Žďáru. Spolupráce se už loni promítla do Muzejní noci i Dne Žďáru, na kterých vystoupili polští muzikanti. Na street art festivalu zase tvořila polská výtvarnice na zdi Active – střediska volného času na Horní ulici, na Futrování zase vařil polský kuchař národní speciality. Jihopolské Lešno se stalo partnerským městem Žďáru díky dlouhodobé spolupráci základní školy na Švermově s polským protějškem. Postupně se dobré vztahy přenesly na úroveň celého města. Právě výměnné pobyty žáků škol nebo spolupráce například v oblasti kultury nebo sportu je pro Žďár smyslem mezinárodních partnerství. Žďár má kromě šedesátitisícového Lešna další čtyři partnerská města, francouzské Cairanne, belgický Flobecq, německý Schmölln a ukrajinský Chust.

  Zdroj: Tisková zpráva Městského úřadu Žďár nad Sázavou  Nepřehlédněte