• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zdarma bude městská doprava v Plzni pro lidi už od 65 let, mladí budou jezdit za polovinu

  24.11.2022
  Doris Drienová

  Lidé starší 65 let budou od 1. dubna příštího roku jezdit v plzeňské MHD zdarma. Dosud byla u seniorů hranice 70 let. Další novinkou je, že mladí od 15 do 18 let a studenti do 26 let budou za jednotlivé jízdenky platit polovinu. Dosud měli slevy jen u předplatného. Pro mnoho lidí je doba složitá a město jim chce tímto krokem částečně pomoci, řekl primátor Roman Zarzycký (ANO).

  Radní dále rozhodli o tom, že seniorům starším 65 let bude stačit k prokázání nároku na slevu občanský průkaz nebo jiný doklad s fotografií a datem narození. Plzeňská karta už nebude povinná, což bude platit od 1. ledna.

  Rada podle primátora schválila změny s tříměsíčním předstihem, aby cestující, jichž se změny týkají a kupují si předplatné zpravidla na přelomu roku, dostali prostor na rozhodnutí, zda si kupovat celoroční nebo jen čtvrtletní předplatné a poté využili od dubna nové možnosti.

  „Pro území města, tedy ve vnitřní zóně, platily dosud jiné podmínky než v dalších tarifních zónách integrované dopravy Plzeňského kraje, tedy ve vnějších zónách. Naším cílem bylo sjednotit podmínky i výši slev v integrované krajské dopravě i plzeňské MHD,“ uvedl náměstek primátora Aleš Tolar (STAN). Dodal, že město chce zohlednit složitou ekonomickou situaci řady lidí.

  Podle Tolara nyní v Plzni jezdí děti do 15 let zdarma s Plzeňskou kartou. Žáci ve věku 15 až 18 let mají nárok pouze na zlevněné předplatné, nikoli však na zlevněné jednotlivé jízdné, stejné je to u studentů od 18 do 26 let.

  Nárok na zlevněné krátkodobé jízdenky bude mít od dubna vedle dosud platného okruhu osob také držitel Plzeňské karty, který je ve věku 15 do 18 let, student od 18 do 26 let, lidé pobírající mateřský či rodičovský příspěvek, lidé na mateřské a rodičovské dovolené, váleční veteráni a osoby v hmotné nouzi. Nárok na bezplatnou přepravu budou mít také lidé, kteří dosáhli 65 let. „O pět let tak snižujeme věkovou hranici. V okresech Plzeň-jih, Plzeň-město, Plzeň-sever a Rokycany žije přes 81.000 občanů 65+ a 56.000 občanů ve věku 70 plus,“ dodal Tolar.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte