• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Na Bulovce udělali ženě omylem potrat. Chyba jednotlivce, zní z Válkova ministerstva

  28.3.2024
  Jan Štoll

  Otřesný případ potratu provedeného omylem v pražské Fakultní nemocnici Bulovka se měl stát v tomto týdnu. Přesto, že se jedná o pracoviště spadající přímo pod ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo ani jeho šéf Vlastimil Válek (TOP09) zatím zřejmě neřeší, zda se nemohlo jednat o systémové selhání.

  Podle informací médií měl být potrat proveden omylem. Těhotná žena šla na Bulovku na běžnou kontrolu, zatímco druhé ženě měli lékaři provést zákrok, takzvanou kyretáž, která se provádí například při léčbě nemocné dělohy, ale lze jím i ukončit těhotenství. Nastala ale záměna obou pacientek a těhotná žena, která přišla na kontrolu, v důsledku toho potratila. Nežádoucí událost potvrdila televizi CNN Prima News tisková mluvčí Bulovky Eva Stolejda Libigerová. „V pondělí 25. března došlo na naší Gynekologicko-porodnické klinice k nežádoucí události. Podle dosavadních zjištění došlo v důsledku závažného porušení a nedodržení interních předpisů ze strany dotčených zaměstnanců k zahájení operačního zákroku u nesprávně identifikované pacientky,“ uvedla.

  „Ministerstvo zdravotnictví bylo o nežádoucí události, která se stala ve Fakultní nemocnici Bulovka dne 25. března tohoto roku, informováno ředitelem nemocnice a přednostou gynekologicko-porodnické kliniky. Ministerstvo zdravotnictví vyjadřuje pacientce i celé rodině hlubokou lítost. Došlo k neomluvitelnému selhání lidského faktoru a viníci jsou postaveni mimo službu. O dalších krocích vůči zaměstnancům, kteří chybovali, budeme ze strany FN Bulovka nadále informováni a budeme situaci řešit,“ uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob pro ČTK.

  Před selháním lidského faktoru by měly pacienty chránit systémová opatření. Ministerstvo ani jeho šéf Vlastimil Válek se do uzávěrky textu nevyjádřili, zda připravují opatření vylučující například systémový problém ve standardu kvality a bezpečí zdravotních služeb.

  K situaci se vyjádřil stínový ministr zdravotnictví Kamal Farhan (ANO). „Je to velmi nešťastná událost. Mělo by proběhnout interní šetření a pokud došlo k pochybení, mělo by dojít k potrestání viníka,“ řekl. Podle Farhana, pokud se prokáže pochybení, nemocnice by měla matku odškodnit.

  Zdroj: CNN Prima News, ČTK, vz  Nepřehlédněte