Zdravotníci oslaví Den linky 155

14.5.2022
Jiří Bydžovský

Po dvouleté koronavirové odmlce slaví opět zdravotnické záchranné služby po celé republice naplno Den linky 155. Symbolické datum 15. 5. letos vychází na neděli. Ve většině krajů se konají akce pro veřejnost, při kterých se velcí i malí návštěvníci seznámí s technikou a vybavením zdravotníků, nebo si osvěží postupy při poskytování první pomoci. Jihočeští záchranáři akci připravili na pondělí 16.5.2022 na Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích.

Lidé si budou koci prohlédnout vozidla pro řešení následků mimořádných událostí také sanitní vozy záchranářů a lékařů s veškerým používaným vybavením, nebo simulované pracoviště zdravotnického operačního střediska. „Pod dohledem profesionálních zdravotníků si budou moct vyzkoušet správný postup při poskytování první pomoci u život ohrožujících stavů, včetně použití automatického externího defibrilátoru,“ uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Petra Kafková.

Záchranné služby za loňský rok evidují v součtu přes 1 012 000 událostí, kdy po vytočení tísňové linky 155 vyjížděly k pacientům záchranářské, případně i lékařské posádky. Oproti předchozímu roku je to přibližně pětiprocentní nárůst, navíc v náročných podmínkách protiepidemických opatření. I letos hlásí záchranné služby napříč republikou vzrůstající počet výjezdů.

„Po vytočení čísla 155 je volající během několika sekund spojen s profesionálními zdravotníky na zdravotnickém operačním středisku příslušné zdravotnické záchranné služby, kterých je v republice celkem 14, jedna v každém kraji a v hlavním městě. Dispečeři a dispečerky volajícímu poradí, jak účinně pomoci sobě nebo druhým, a v případě potřeby na místo vyšlou posádky záchranné služby,“ řekla Kafková. Výjezdových skupin je v České republice bezmála 600 a k pacientům vyráží ze 315 základen. V průměru v České republice vyjede z některé základny posádka každou půl minutu.

„V souvislosti se Dnem linky 155 představí aplikace Záchranka své inovace, mezi které patří hlavně vytvoření ukrajinské a vietnamské jazykové verze, na kterých se podíleli dobrovolníci z těchto komunit. Jejím prostřednictvím v případě nouze odešlou svou aktuální polohu a zároveň kontaktují záchrannou službu, což je zejména v situacích, kdy volající neví, kde se nachází, neocenitelná věc,“ dodala mluvčí.

Zdroj:vz

 Nepřehlédněte