Zdražení elektřiny vyjde Karlovy Vary na desítky milionů korun

13.1.2022
Roman Kořinek

Zdražení elektřiny, které přišlo se začátkem letošního roku, může stát Karlovy Vary až desítky milionů korun. Magistrát osloví městské organizace, aby se pokusily vyčíslit, jak se zdražení elektrické energie projeví v jejich nákladech. Přesnější odhad chce mít město do jara. Už nyní ale počítá s tím, že přebytek hospodaření z loňského roku místo do investic půjde na vyšší platby za elektřinu, řekla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

„Přišly nové výpočty elektrické energie. Ze zhruba 1200 korun jsme na částce 4500 korun. Energie se soutěžila na dva roky, ale fixace ceny byla na jeden rok, a tak nám nyní přišly nové ceny. Oslovili jsme naše příspěvkové organizace, školy a další, aby nám vyčíslily svoje požadavky, jak se jim navýšily ceny energií, abychom v dubnu mohli řešit navýšení příspěvků rozpočtovým organizacím,“ uvedla primátorka.

Protože platby za elektrickou energii jsou vícesložkové, primátorka odhaduje, že vcelku se platby za elektřinu zvednou asi o 50 procent. To by ve výsledku byly ale desítky milionů korun, které bude muset město vynaložit navíc.

Možnosti úspor jsou podle vedení města minimální. Není možné ve městě o velikosti Karlových Varů s téměř 50.000 obyvateli omezit veřejné osvětlení a v noci nesvítit. Podobně i ve školách není možné šetřit na světle. I když se očekává, že razantní nárůst cen energií se postupně uklidní a ceny opět začnou klesat, letošní rok bude pro město ještě velmi náročný.

„Nám se podařilo za rok 2021 ušetřit desítky milionů korun, zhruba do 50 milionů korun. My jsme předpokládali, že bychom za ně mohli opravit například komunikace, ale zřejmě to nebude možné nechat naše organizace, aby se u nich nesvítilo,“ dodala primátorka.

Zdroj: čtk

 Nepřehlédněte