• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zdražení jízdného plánuje také opavská MHD

  4.12.2023
  Simona Knotková

  Městská hromadná doprava v Opavě bude od neděle 10. prosince dražší.

  Cena jednotlivých jízdenek vzroste z 15 na 20 korun, všechny časové jízdenky podraží o deset procent. Na stejné úrovni (30 korun) zůstane jen jízdné placené v hotovosti u řidiče. Důvodem zdražování jsou především rostoucí provozní náklady Městského dopravního podniku Opava (MDPO), řekl mluvčí města Martin Kůs. Dopravce přitom letos zdražoval už jednou. Na jaře se jízdné placené v hotovosti u řidiče při nástupu zdražilo z 20 na 30 Kč. Ostatní jízdné zdražilo nejčastěji o dvě koruny.

  „Ceny se navýší již od 10. prosince, tedy společně s počátkem platnosti nových jízdních řádů krajské dopravy. Důvodem jsou neustále vzrůstající provozní náklady na veřejnou dopravu, do kterých se neblaze promítnou také změny obsažené v konsolidačním balíčku vlády,“ uvedl s tím, že dopravní podnik platí více za energie, navíc tyto ceny ještě vyrostou v souladu s nařízením o zvýšení poplatku za obnovitelné zdroje. „Nejde ale jen o provoz dopravního parku, ale i o provoz a údržbu budov, technického zařízení na linkách či třeba i o platy zaměstnanců. Svoji roli také hraje stagnace ve vývoji počtu přepravených osob,“ vyjmenoval.

  Radní Petr Popadinec (ANO), který má dopravu v Opavě na starosti, doplnil, že město dlouhodobě hledalo cesty, jak zvyšující se náklady na městskou dopravu efektivně eliminovat. „Trolejbusovou síť jsme optimalizovali už loni a rozhodně jsme nechtěli rušit další linky. Různá úsporná opatření už také byla nastavena v minulosti. A i když jsme ještě přijali další, nebyla jiná možnost, než získat větší podíl příjmů z jízdného,“ řekl.

  Navržené zvýšení je podle něj kompromisem mezi nutnou cenou a cenou, která cestující od veřejné dopravy nebude odrazovat. Město provoz MHD každoročně dotuje. Jen v roce 2022, při prvotním nárůstu cen energií, to bylo částkou 109 milionů korun, letos by částka měla být ještě o deset milionů vyšší.

  Opavský dopravní podnik provozuje 14 autobusových a čtyři trolejbusové linky v celkové délce přesahující 210 kilometrů.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte