Ze dne na den přišla o příjmy. Fotografka ze Zlína přežila díky úsporám

10.5.2021
Redakce

Praxi kvůli nařízení vlády znovu přerušila loni v prosinci. Zavřený zůstal ateliér, který si Přikrylová pronajímá v centru Zlína, zastavila se i práce v exteriérech. „Výpadek příjmů jsem řešila úsporami. O kolik peněz jsem přišla, raději nepočítám. Zbytečně se nechci stresovat. První peníze z programu covid nájemné za září, říjen, listopad jsem ale dostala až 14. dubna. Kompenzační bonusy pak už chodily relativně v termínu,“ uvedla fotografka.

Běžně fotí kongresy, svatby, oslavy nebo produkty firem, dělává i portrétní fotografie zaměstnanců různých podniků. „To všechno bylo pozastaveno. Od prosince jsem nemohla fotit ani venku. Šlo by fotit pouze jednoho člověka, protože se mohli stýkat pouze dva lidé. Ale kdo se bude fotit sám? Nikdo. Nebyly tam výjimky ani pro rodinné příslušníky,“ řekla Přikrylová.

Koronavirus ohrožuje sen mladé kadeřnice. Jaké jsou její obavy?

Nové zakázky přijímá už několik dní, zájem je však podle ní zatím slabý. „Teď chodí jen objednávky od rodin s dětmi. Firemní sektor vypadl úplně. Jarní i podzimní kongresy jsou zrušené. I firmy se velice pomalu rozjíždějí. Mám firmy, které chtějí nafotit zaměstnance každého zvlášť a potom i dohromady. Pracují ale na různé směny, aby se nepotkávali, takže ani toto není možné,“ uvedla Přikrylová.

Nasmlouvané focení s rodinami pro příští dny směřuje devětačtyřicetiletá fotografka většinou do jarní přírody, tedy mimo ateliér. „Klienti hodně řeší, jestli musejí mít testy, nebo ne. Všechny zákazníky, které teď mám, budu fotit venku. Já můžu mít roušku, jsme venku, mám od nich odstup,“ řekla Přikrylová.

Věří, že se bude zájem o focení postupně zvyšovat. „Tyto služby jsou nadstandardní, není to nic, co by hořelo, co by spěchalo. Jsem přesvědčená o tom, že nejdříve budou lidé řešit důležité věci, které potřebují v obchodech, a teprve potom nějaké výtvarno, rodinné focení a podobně,“ doplnila fotografka. Po dobu přerušení živnosti mohla alespoň lépe dohlížet na on-line výuku svého čtrnáctiletého syna, který dnes po mnoha měsících znovu usedl do školní lavice.

hpl/ČTKNepřehlédněte